2014. gads Dundagas novada dzimtsarakstu nodaļā: ievērojams skaits laulību, dimanta pāris un tradīcija — dvīņi 22.01.2015


Reģistrēts pulciņš jaundzimušo, slēgtas laulības pilī un Kolkasragā, pasniegtas piemiņas veltes jaunākajiem Dundagas un Kolkas pagasta iedzīvotājiem… Tā ir vien daļa no aizvadītā gada notikumiem Dundagas novada dzimtsarakstu nodaļā. Vairāk par tiem «Talsu Vēstīm» pastāstīja nodaļas vadītāja Rita Langmane.
Dzimtsarakstu nodaļa
Dundagā izveidota 1994. gadā. Kopējā Kolkas un Dundagas pagasta statistika rāda, ka šajā laika periodā mazuļiem bagātākais bijis 1994. gads (piedzimuši 75) un 1995. gads (60); pēc novada izveides — 2013. gads (39).
Lai gan jaundzimušo skaits mazliet svārstās, R. Langmane stāsta, ka pēdējos gados tas saglabājas noturīgs. Pērn reģistrēti 32 bērni — 20 meitenes un 12 zēni. Četri no tiem ir Kolkas pagasta iedzīvotāji. Vadītāja gan teic, ka jauno novadnieku sveikšanas sarīkojumā dāvanu, visdrīzāk, saņems vairāk mazuļu, jo neatkarīgi no reģistrēšanas vietas suminās visus 2014. gadā dzimušos Dundagas novadā deklarētos bērnus.
Par katru šeit deklarēto jaundzimušo vecāki no pašvaldības saņem vienreizēju pabalstu. Par pirmo atvasīti — 75 eiro, par otro — 110, bet par trešo un katru nākamo — 150.
Aizvadītajā gadā pirmdzimtais ieradies 16 ģimenēs. Otro bērnu sagaidījušas piecas ģimenes, trešo — septiņas, ceturto — viena, bet piekto — trīs. Trešo gadu pēc kārtas novadnieku pulku papildinājis dvīņu pāris. Vecākus un dzimto pusi iepriecināja dvīņu puikas Rihards un Ričards (kopš 1994. gada reģistrēti desmit dvīņu pāri). Lielākā daļa sieviešu par dzemdību vietu aizvien izvēloties Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Ventspilī.
Laulībā dzimuši deviņi bērni, ar paternitātes atzīšanu reģistrēti 22, bet vienam ziņas par tēvu nav norādītas. Māmiņu vidējais vecums ir 26 gadi, tēvu — 30. Savukārt sievietēm, kuras laidušas pasaulē pirmo bērnu — 22. Jaunākā māmiņa bijusi 16 gadus veca. Reizēs, kad māte ir nepilngadīga, dzimtsarakstu nodaļa par to ziņo bāriņtiesai, bet tālākā rīcība ir atkarīga no noteiktā gadījuma.
Populārākie jaundzimušo vārdi bijuši Estere, Sāra un Ričards. Pie tiem tikuši pa diviem mazuļiem. Piecām meitenēm un zēnam ielikti divi vārdi. Visbiežāk vecāki bērnam dodot labi pazīstamu internacionālu vārdu, tomēr pērn atvasēm izraudzīti arī tādi Latvijā retāk sastopami vārdi kā Šarlote, Melika, Matejs un citi. Savukārt kopš nodaļas izveidošanas reģistrēti tikai septiņi Jāņi un viena Līga.
Turpinot pirms pāris gadiem aizsākto tradīciju, arī šoruden notiks sarīkojums, kurā pērn dzimušie novadā deklarētie bērni tiks svinīgi uzņemti Dundagas novada saimē. Mazuļi kā atgādinājumu par savu piederību no pašvaldības saņems sudraba karotīti ar gravējumu «Mazais dundadznieks».
«Skaistākais manā darbā ir laulības un kāzu jubilejas,»
smaida R. Langmane. Pagājušajā gadā noslēgtas 26 laulības, kas ir otrais lielākais skaits nodaļas pastāvēšanas laikā (2007. gadā kāzas svinēja 35 pāri). 16 pāri «Jā» vārdu sacījuši pirmo reizi. Vīra uzvārdu par kopīgo pieņēmuši 20 pāri, bet seši paturējuši katrs savu. Laulājušies ne tikai novadnieki, bet arī cilvēki no Talsiem, Rīgas, Ventspils, Rūjienas, Jūrmalas un citām vietām.
Tā kā dzimtsarakstu nodaļai nav atsevišķas laulību ceremonijām paredzētas telpas, tās lielākoties notiek Dundagas pilī.
Gadās arī pāri, kuri svinīgo ceremoniju nevēlas. Tomēr R. Langmane stāsta — kabinetā jau ilgu laiku neviens nav salaulāts. Neatkarīgi no tā, vai cilvēki vēlas ceremoniju, nozīmīgais notikums tiek vadīts pilī; iespēju robežās neiztiek arī bez mūzikas.
Kopš 2013. gada laulību var slēgt ārpus telpām. Vadītāja teic, ka labprāt dodas vadīt ceremoniju dabā. Cilvēki galvenokārt izvēlas laulāties Kolkasragā, ceremonijas notiek arī atklātās jūras piekrastē, bet reiz jaunlaulātie izvēlējušies pils parku. Pērn kāzas ārpus telpām svinētas vienreiz — Kolkasragā. «Ļoti cienu šo jauno cilvēku vēlmes. Tā ir viņu baltā diena! Tas manā darbā ir skaistākais. Citas emocijas, cita pieredze,» viņa priecājas. Jaunlaulātie kāzu dienai nereti izvēlas arī īpašos datumus, kad sakrīt dienas, mēneša un pat gada skaitļi.
Notiek ne vien laulības, bet arī šķiršanās. Pērn atzīmes par laulības šķiršanu izdarītas astoņos iepriekšējos gados sastādītajos laulību reģistros.
Dzimtsarakstu nodaļā kopš 1998. gada atzīmē
arī nozīmīgas kāzu gadadienas. Tām (sākot ar Sudrabkāzām) var izsekot R. Langmanes veidotā albumā. Aizvadītajā gadā Safīra kāzās (45 laulības gadi) godināts viens pāris, bet Zelta kāzas (50) atzīmējuši trīs. Piedzīvots arī rets notikums — sumināti Dimanta kāzu (60) gaviļnieki.
Ziņas par kāzu jubilejām pie dzimtsarakstu nodaļas vadītājas nonāk pa dažādiem ceļiem. Pirmais — viņa tās sameklē arhīvā Talsos. Otrais — par biedru lielajām kāzu gadadienām ik gadu informē Dundagas pensionāru klubiņa «Sendienas» vadītāja Aina Šleinere. Trešais — par tām paziņo tuvinieki. Ja gaviļnieku statusā ir «Sendienu» biedri, tos godina kādā no klubiņa sarīkojumiem. Ja ne — apsveic pilī. Retāk pie cilvēkiem dodas arī uz mājām vai uz citu pāra vai tā tuvinieku izraudzītu vietu.
Gaviļnieku nav mazums. R. Langmane uzsver: ja kādam zināmi novadnieki, kam pienākusi liela kāzu gadadiena (sākot ar Sudrabkāzām), ar šo informāciju droši var vērsties dzimtsarakstu nodaļā.
Kāzu jubilāru godināšana ir īpašs notikums, kam vajadzīga kārtīga sagatavošanās. R. Langmane atklāj, ka šo gadadienu scenārijus viņai īpaši patīk veidot. Lai pāri labāk iepazītu, to nereti aicina uz sarunu. «Reiz cilvēki atnāca, izrunājās par vērtībām, laimīgas dzīves moto. Aizgāja. Pēc tam sieviete atgriezās un sacīja: «Gribēju pateikt vēl ko. Saka: pirmā mīlestība nav īsta un noturīga. Man šī ir pirmā un vienīgā mīlestība!»» viņa stāsta. R. Langmane min arī novadniekus Vilni (kungs devies mūžībā) un Stasiju Frīdmaņus, kurus izdevies sveikt pat trīs godos jeb Zelta, Smaragda (55 laulības gadi) un Dimanta kāzās.
Zelta kāzās pāris saņem īpašu apsveikumu — mūža apliecību.
Dzimtsarakstu nodaļā izsniedz arī cilvēka pēdējo dokumentu
jeb miršanas apliecību. Pērn reģistrēts 71 aizgājušais — 30 sievietes un 41 vīrietis. 15 no tiem bija Kolkas pagasta iedzīvotāji. Dzīves pavediens līdz 60 gadu vecumam pārtrūcis 14 novadniekiem. Vecumā no 80 līdz 90 gadiem miruši 16 cilvēki, bet 90 gadu slieksni pārkāpuši septiņi. Kāda kundze aizsaulē aizgājusi cienījamajā 99 gadu vecumā.
Lielāko daļu cilvēku uzveikušas dažādas slimības. Viens miris no alkoholisma. Nāves cēloņu vidū ir arī traumas, ugunsnelaime un citi iemesli.
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja atgādina,
ka pašvaldībai ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru ir noslēgts līgums par sadarbību. Klienti ar pašvaldības starpniecību šeit var nodot iesniegumus pakalpojumu pieprasīšanai — bērna piedzimšanas, apbedīšanas, slimības, maternitātes un tamlīdzīgu pabalstu saņemšanai, kā arī nokārtot dažādas citas nepieciešamās lietas. Pērn saņemti 235 iesniegumi. Īpaši šo iespēju novērtējot kolcenieki, kuriem vairs nav jāmēro tālais ceļš uz Talsiem.
Šogad dzimtsarakstu nodaļā jau sākušās ierastās darba gaitas. Pāris no Kolkas interesējies par kāzām. Reģistrēts pirmais mazulis. Zēns dzimis pagājušā gada nogalē un papildinājis Kolkas pagasta iedzīvotāju pulku.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: