CEĻĀ UZ VĒLĒŠANĀM. «.. esam pietiekami ambiciozi, taču nezīlējam, cik vietas domē dabūsim» 01.02.2013


Pirms 11. Saeimas vēlēšanām Talsos nodibināja Zatlera Reformu partijas (tagad Reformu partijas) Talsu nodaļu. Par nodaļas gatavošanos pašvaldību vēlēšanām pastāstīja tās vadītāja, Lībagu un Strazdes pagasta pārvaldniece Sandra Pētersone un Saeimas deputāts Edmunds Demiters.
— 2011. gadā Talsos nodibināja Reformu partijas nodaļu. Kas šo gadu laikā mainījies tās darbībā, cik pašlaik ir aktīvo biedru?
Edmunds Demiters: — Dibinot Talsu nodaļu, cilvēku sastāvs bija ļoti raibs. Pa šo gadu aizgājuši tie, kuri bija nākuši ar domu ātri tikt kādos amatos, kandidēt vēlēšanās. Pēc vēlēšanām bija cilvēki, kas zaudēja interesi par politiku kā tādu. Citi aizgāja, jo vīlās procesā, kā veidoja koalīciju. Varu saprast šos cilvēkus. Tāpat bija lēmumi no partijas puses, ko nevarētu saukt par konsekventiem. Cilvēki, kuri pašlaik ir nodaļā, palikuši savas pārliecības dēļ, kuriem pieņemama partijas programma un kuri to īsteno.
Sandra Pētersone: — Nodaļā aktīvi darbojas no 12 līdz 15 cilvēkiem, bet biedru skaits ir virs 20. Ir dažāda vecuma un profesiju pārstāvji — uzņēmēji, valsts pārvaldē strādājošie, pensionāri un citi. Šobrīd aktīvi piesakās cilvēki, kuri gatavi palīdzēt ar idejām programmas veidošanā. Viņi izsaka viedokli, kā būtu labāk un ko vajadzētu uzlabot jautājumos, ko partija risina valsts līmenī un būtu virzāmi arī pašvaldībā.
— Šomēnes notika partijas Talsu nodaļas sapulce, kurā apspriedāt vēlēšanu programmu un kandidātu sarakstu. Vai būsiet pārstāvēti visos četros novados? Kuri cilvēki atradīsies saraksta pirmajās vietās? Kam pievērsīsiet lielāku vērību programmā?
E. Demiters: — Partijas sarakstu piedāvāsim Talsu novada pašvaldību vēlēšanās. Saraksta pirmais numurs būs Sandrai Pētersonei, kā otrais kandidēs līdzšinējais Talsu novada domes deputāts Ainārs Lūks, bet trešā — mana palīdze Saeimā Elīna Čudere. Šos kandidātus likām kā pirmos, jo jābūt pēctecībai attiecībā uz darbiem, kas novadā ir veikti līdz šim. Savukārt Elīna kā trešā sarakstā kandidēs, jo jābūt pārstāvniecībai arī no jaunatnes. Ņemot vērā, ka šo gadu viņa bija mana palīdze Saeimā, Elīna būtu cilvēks, kas ļoti labi veidotu kontaktus starp Rīgu un Talsiem. Arī man kā Saeimas deputātam būtu daudz vieglāk pienākumus pret Talsu novada iedzīvotājiem veikt, ja būtu partijas pārstāvniecība Talsu novada domē. Tad varētu saprast, kādi plāni un mērķi ir novada domei. Līdz šim man bijušas labas attiecības ar daļu no deputātiem, taču pēc tā, kas pēdējā gada laikā notiek domē, es neteiktu, ka koalīcijai būtu skaidrība, kādi plāni tai ir turpmāk.
Būtiski, cik ievēlētie deputāti spēs sastrādāties. Arī Talsu novada domē redzam dažādus piemērus. Ja ievēlētie deputāti nespēj panākt pragmatisku lēmumu pieņemšanu un pārkāpt pāri savām ambīcijām, neviena laba priekšvēlēšanu programma nepalīdzēs. Pašvaldībās deputāti pārstāv iedzīvotāju praktiskās intereses, šeit nebūtu vietas lielajai politikai, kur veidotos viena vai otra politiskā spēka vēlme ar kādu sadarboties.
Mūsu programmā ietvertas trīs galvenās pamatnostādnes — ekonomika, izglītība un laba pārvaldība. Taču tas nenozīmē, ka nepieskarsimies, piemēram, veselības jautājumiem. Par šīm trīs pamatnostādnēm valsts līmenī atbild arī mūsu partijas ministri.
— Kā uzrunāsiet vēlētājus un uz cik vietām Talsu novada domē cerat, ņemot vērā, ka nacionālajā līmenī partija nebauda sabiedrības uzticību?
E. Demiters: — Neesam domājuši, vai ieņemsim vienu, divas vai trīs vietas domē. Izdarīsim visu pēc labākās sirdsapziņas un piedāvāsim kandidātus, kuri ar darbību varētu vērst domes darbu pozitīvā virzienā. Šobrīd varam plānot jebko, taču, paskatoties vēsturē, var redzēt, kā vienai otrai partijai plāni īstenojušies. Jā, mēs esam pietiekami ambiciozi, taču nezīlējam, cik vietas domē dabūsim.
Zemie uzticības procenti, ko rāda sabiedriskās domas aptaujas, neiespaido mūs pozitīvi. Taču, ja skatāmies uz Reformu partijas darbu un to, kas šo gadu laikā izdarīts galīgi garām, vai kas netika solīts, tādu nav. Ar dažām reformām gājis grūtāk, citas ātrāk atrisinātas. Nevaru sev pelnus kaisīt uz galvas un teikt, ka viss, ko solījām, aizgājis nebūtībā. Reitingā bieži vien daudz ko nosaka vienas vai otras partijas populisms. Viegli ir apzināti runāt par lietām, par kurām paši saprot, ka tās izpildīt nav iespējams, taču tās ir patīkamas vēlētāju ausīm. Ceru, ka vēlētāju izglītības un informētības līmenis, attieksme pret lietām mainīsies un pārskatāmā nākotnē viņi sapratīs, kas ir lietas, ko politiķi sola, lai izskatītos tīkami, un ir darbi, kuru izpilde ir reāla.
S. Pētersone: — Vēlētāju uzrunāšanai izmantosim gan esošo video reklāmu, kas redzama jau šobrīd televīzijā, informācijas ievietošanu avīzēs. Taču vissvarīgākās noteikti būs tikšanās reizes ar iedzīvotājiem.
— Vai līdzšinējais Talsu novada domes sasaukums strādājis iedzīvotāju labā? Domes lielākā veiksme, neveiksme?
E. Demiters: — Es nebūšu no tiem, kas teiks, ka visu, ko darījis līdzšinējais domes sasaukums, ir slikti. Visnegatīvākais noteikti ir saistīts ar Talsu jaunās slimnīcas būvniecību. Sākotnēji laiku vajadzēja veltīt, lai apzinātu iedzīvotāju domas un vēlmes, un tad iet tālāk, nevis procesu sasteigt. Mēs būtu izvairījušies no asumiem un garā procesa, kurā tagad atrodamies.
S. Pētersone: — Šo četru gadu laikā ir izdarītas daudzas labas lietas, piemēram, ūdenssaimniecības sakārtošana novadā, nedaudz atjaunoti arī autoceļi, kas lauku iedzīvotājiem ir ļoti svarīgi.
E. Demiters: — Talsu novada viens no galvenajiem uzdevumiem ir veidot pievilcīgu uzņēmējdarbības vidi, lai cilvēkiem būtu darbs. Šo gadu laikā ir daudz izdarīts, piemēram, Talsu komersantu kluba sadarbība ar pašvaldību. Talsu komersantu klubā ir apmēram 50 uzņēmumu. Vai šobrīd domei ir informācija, cik uzņēmēju un kādās nozarēs kopumā strādā novadā?
Tāpat daudz ir runāts par novada sadraudzības pilsētām un notikušajām vizītēm. Kad sākam vērtēt, vai no šīm sadarbības pilsētām un pieredzes apmaiņām, kādam uzņēmējam ir izveidojušies biznesa kontakti? Nav. Galvenais uzsvars būtu jāliek, nevis uz kopīgu dejošanu vai dziedāšanu, bet jāvirzās uz pragmatiskām lietām, kam tiešām esam gatavi tērēt pašvaldības naudu.
— Reformu partija šajās pašvaldību vēlēšanās būs jauns spēlētājs, kurā būs cilvēki, kas 2009. gadā kandidēja no citām partijām, piemēram, Sandra Pētersone (2009. gadā — no Tautas partijas saraksta, un no otrās vietas sarakstā noslīdēja uz desmito vietu), Ainārs Lūks (no «Sabiedrības citai politikai»)?
S. Pētersone: — Es nenožēloju, ka pagājušajās pašvaldību vēlēšanās startēju no Tautas partijas saraksta. Neesmu bijusi nevienas politiskās partijas biedre, līdz iestājos Reformu partijā. Kad 2009. gadā man bija izvēle, no kura saraksta startēt, kandidēju, kur atradās līdzīgi domājošie. 2009. gadā Tautas partijas saraksts bija pietiekami stiprs.
Tobrīd, kad visi nonācām lielā katlā, bijām pazīstami tikai vietās, kur darbojāmies. Vērtējot to, kā cilvēki balsoja Virbu vēlēšanu iecirknī, — ja tās būtu pagasta vēlēšanas, es pārliecinoši iegūtu vairāk balsu. Kas attiecas uz novadu un esošo iedzīvotāju skaitu, joprojām kā mīnusu izjūtu, ka esmu ienācēja. Ir jāpaiet gadiem, lai kļūtu par savējo. Kad tu tāds esi kļuvis, vienalga nav tās pagātnes, atmiņu, sadarbības un cilvēku, ar kuriem kopā skolā iets un izaugts. Process, kamēr cilvēki atpazīst un novērtē, ko esi paveicis, nav viegls.
E. Demiters: — Ja skatāmies uz Aināra Lūka politisko pagātni, viņš, tāpat kā Sandra, nevienā politiskā spēkā līdz šim nav bijis. Ņemot vērā, ka esam pazīstami ļoti sen, nav bažu, ka, nonākot domē, būtu iemesls uztraukties par viņa tālāko darbību.
— Ar kādām partijām pašlaik notiek sarunas par iespējamo sadarbību jaunajā domes sasaukumā?
E. Demiters: — Mēs esam gatavi strādāt ar visu politisko spēku pārstāvjiem. Vēlamies, lai nākamā koalīcija būtu pēc iespējas lielāka, ar izpratni, uz kādiem mērķiem virzīties.
S. Pētersone: — Esam bijuši uz vienu šādu tikšanos un vienojušies, ka arī turpmāk tādas rīkosim. Tajā piedalījāmies mēs, «Vienotības», «Talsu novada attīstībai» un «Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» pārstāvji. Šajās sarunās nebija pārstāvēta Zaļo un zemnieku savienība un «Reģionu alianse». Taču mēs neesam šo sarunu iniciatori. Nerunājam par aizgājušām lietām vai amatu sadali, bet par prioritātēm nākotnē, lai varētu viedokļus saskaņot un iet vienā virzienā.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: