Katoļu dievnamā iesvētīja jaunu Kristus klātbūtnes zīmi — altāri 12.02.2015


8. februārī Talsu Romas katoļu baznīcā Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins iesvētīja jauno altārgaldu, ko veidojis galdnieks un draudzes priekšnieks Andris Iesalnieks. «Lai šis altāris ilgi kalpo šeit kā zīme, ka Kristus ir klātesošs šajā baznīcā un mūsu dzīvē! Lai Dieva svētība nāk pār šo pilsētu un draudzi!» dievkalpojuma noslēgumā vēlēja bīskaps.
Darbs, kas deva mieru
Domājams, katrs Svētās Mises dalībnieks novērtēja iespēju piedalīties tik vēsturiskā mirklī, jo altāra maiņa taču nenotiek bieži. Draudzes ļaudis gan norāda — līdz šim baznīcā kārtīga altārgalda nemaz nav bijis, vien ieildzis pagaidu variants. Tieši tādēļ arī radusies doma veidot īstu altārgaldu no vērtīga materiāla. Tā dizainu, mazliet ietekmējies no draudzes pagājušā gada brauciena uz Romu, radīja A. Iesalnieks. «Gribējās, lai pamatā nav kāda no interneta paņemta bilde, bet kaut kas tieši mums darināts. Galds balstās uz astoņiem pīlāriem, tāpēc esmu to nodēvējis par astoņu svētību altāri, kurā šīs svētības ir savstarpēji saistītas,» atklāj Andris. Kad rasējumu bija akceptējis gan draudzes priesteris Toms Priedoliņš, gan bīskaps, viņš varēja ķerties pie darba, par izejmateriālu izvēloties vērtīgu koku — osi. «Man kā draudzes priekšniekam un kristietim tas bija īpašs darbs. Novērtēju, ko taisu un kam. Tas ir labākais darbs, ko līdz šim esmu uztaisījis! Altārgaldu veidoju ar pilnīgi citām izjūtām, jo tas nesa ārkārtīgi lielu mieru. Bija pat situācijas, kad darbā biju par kaut ko uzvilcies, tāpēc nodomāju — jāiet nedaudz pie altāra pastrādāt! Zināju, ka, to darot, atkal nomierināšos,» atklāj Andris.
Lai uz altāra atmirdz Kristus gaisma!
Svētajā Misē V. Stulpins iezieda jauno altāri ar īpašu eļļu. Uz altāra tika novietots arī kūpoša vīraka trauks, tā dūmiem simbolizējot lūgšanas, kas no šejienes paceļas pretī Dievam. Arī todien izskanēja ne mazums lūgšanu, galvenokārt veltītas tam, lai jaunais altārgalds kalpotu godam. «Mēs pazemīgi lūdzam, Dievs, lai Debesu žēlastība svētī šo baznīcā uzcelto altāri, lai tas vienmēr kalpo Kristus upurim un ir Kunga galds, pie kura Tava tauta stiprināsies dievišķajā mīlestībā! Lai šis altāris ir mums Kristus zīme, baznīcas Sakramentu avots! Lai tas ir svētku galds visiem, kurus Kristus ielūdz uz mielastu! Lai šeit viņi noliek savas rūpes un nastas un saņem jaunu spēku tālākam dzīves ceļam! Lai tas ir ciešas vienotības ar Tevi un miera vieta, bet visi, kuri stiprināsies ar Tava Dēla miesu un asinīm, Viņa Gara piepildīti lai pieaug Tavā mīlestībā! Lai tas ir baznīcas vienības, brālības un saskaņas avots, no kura ticīgie smeļ savstarpējo mīlestības garu! Lai tas ir vieta, kurā mēs Tevi pielūgsim un Tev pateiksimies, līdz reiz nonāksim Mūžīgajos mājokļos, kur nesīsim Tev slavas upuri kopā ar Kristu, Augsto priesteri, kas ar Tevi dzīvo un valda Svētā Gara vienībā, Dievs visos mūžu mūžos,» izsmeļošā lūgšanā altāra būtību atgādināja bīskaps.
«Ir svarīgi, lai baznīcā tāda vērtība būtu. Altāra galds simbolizē Kristu, kurš ir visa skaistuma avots. Tāpēc tam jābūt nevis tumbočkai, bet kam tiešām vērtīgam. Kas ir altāris? Gandrīz katrā reliģijā tas ir kā upura vieta. Kristietībā altāris iegūst jaunu nozīmi. Tā vairs nav tikai vieta, kur cilvēks upurē kādam dievam, bet Kristus pats ir altāris. Viņš ir reizē Altāris, reizē Upuris un reizē Priesteris, kurš upurē. Tā ir altāra nozīme kristīgajā baznīcā — tā ir Kristus klātbūtnes zīme mūsu vidū. Dievkalpojumā mēs nesvinam jaunu upuri, bet Kristus upuri, kas, pie krusta sācies, nemitīgi turpinās katrā Svētajā Misē. Un uz šī altāra varam sanest arī visu, kas mums ir, visu, kas mēs esam, savus priekus, veiksmes, neveiksmes, ciešanas, iekļaujot tās Kristus upurī,» skaidro V. Stulpins.
Jaunais altārgalds ir tikai daļa no iecerētajām pārmaiņām — A. Iesalnieks radījis dizainu arī pārējam altārim, kas ar laiku būs stilistiski vienots veselums.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: