Klusais periods sācies arī Talsu tirgū 07.01.2014


Ziemassvētku un Jaunā gada gaidīšanas laikā — decembrī — tirgotāji var rēķināties ar labu peļņu. Pircēji vēlas iegādāties dāvanas savām ģimenēm un mīļajiem, pērk tērpus Jaunā gada sagaidīšanai un visbeidzot — neskopojas, lai svētku mielasts būtu tikpat bagātīgs kā citus gadus. Tikmēr janvāris un februāris nāk kā decembra nelūgtie brāļi, kurus ne velti sauc par tukšajiem mēnešiem. Klusumu tie ienesuši arī Talsu tirgū.
Tirgus ik gadu atdzīvojas, sākoties dažādu kociņu un stādu pārdošanas laikam pavasarī, bet tagad tajā ne tikai maz tirgotāju, bet arī pircēju. Talsu tirgus administratore Silvija Krūmiņa atklāj, ka nedēļas vidū bieži vien ierodas tikai pāris tirgotāju, apmeklētāks tas ir sestdienās. Pašlaik tirgo adījumus, gaļu, zivis, dārzeņus, medu un citu pašu audzēto un darināto. Tirgus tukšāks arī eiro ieviešanas dēļ; daudzi cienījama vecuma tirgotāji izlēmuši pārejas posmā produkciju nepiedāvāt. «Vecajiem cilvēkiem, tiem pensionāriem, kas šeit tirgojās, ir grūti tās divas nedēļas ar divām naudiņām, jo nepārtraukti jābūt uzmanīgiem. Dažas tantiņas izvēlējās nenākt. Kad būs viena valūta, tad būs vieglāk. Tie, kas nāk, ir samainījuši naudu un strādā ar abām valūtām. Arī es kasē no tirgotājiem pieņemu gan eiro, gan latus,» skaidro administratore.
Kartupeļu tirgotāji no Laidzes apstiprina, ka gada sākumā tirgošanās neiet no rokas. Sestdien uz tirgu atvesti aptuveni 200—300 kilogrami kartupeļu, bet lielu daļu no tiem nākšoties vest mājās. «Varbūt cilvēki vienkārši ir apjukuši, jo ir divas naudas. No otras puses — janvāris vienmēr ir tukšs. Ar jauno valūtu esam apraduši un, lai gan pircēju ir maz, tie, kas nāk, nāk ar eiro. Tikai viena kundzīte teica, ka atdos mums pēdējos latus, precīzāk, santīmiņus,» stāsta Elita Erdmane.
Laidzenieks Kārlis Lencbergs mums parāda zem maiņas naudas noslēpto špikerīti, tajā gan neesot bieži jāielūkojas, jo cenas iegaumētas gan latos, gan eiro. Ābolu tirgotājs smej, ka lielākās grūtības sagādā tik ļoti spožās naudiņas atpazīšana — dažas latu un eiro monētas esot ļoti līdzīgas pēc izmēra, tādēļ pirms atlikuma izdošanas, tās rūpīgi jāapskata. Lielākoties pircēji norēķiniem izmanto eiro.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: