Nākamajā gadā Talsu pilsētā pieaugs ūdensapgādes un kanalizācijas notekūdeņu novadīšanas tarifs 19.12.2012

Ūdenssaimniecības projekts Talsu pilsētā ir noslēdzies. Ja sākotnēji tā īstenošana bija paredzēta par nedaudz virs trīs miljoniem latu, tagadējās izmaksas sasniegušas sešu miljonu latu robežu. Cik lielu tarifu tas nozīmēs pilsētas iedzīvotājiem un kā pasūtītājs SIA «Talsu ūdens» vērtē projekta gaitu, stāsta uzņēmuma valdes loceklis Uldis Rozenbergs un projekta vadītājs Imants Svētiņš.
— Ūdenssaimniecības projekts Talsu pilsētā ir noslēdzies — kā vērtējat tā norises gaitu?
U. Rozenbergs: — Ūdenssaimniecības projektu aizsākumi pilsētā meklējami no 2002. gada, kad ekspluatācijā tika nodotas jaunās attīrīšanas iekārtas, kā arī izbūvēta Ziemeļu iela. Pēc liela pārtraukuma, 2008. gada 12. decembrī, tika parakstīts šī projekta līgums ar tolaik vēl esošo Vides ministriju. Projekta realizācijai bija atvēlēti 48 mēneši. Par projekta gaitu esam pelti un rāti, bet uzskatu, ka tas nebija pamatoti. 2009. gada septembrī pilnsabiedrība «BKT» uzsāka būvniecību, bet vēlāk bijām spiesti lauzt līgumu, jo uzņēmums darbus vienkārši pārtrauca. Uzskatu, ka SIA «Talsu ūdens» ar godu izgāja no radušās situācijas, kas bija unikāla, Latvijā pirmā. Esam pieredzējuši dažādas pārbaudes gan no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, gan no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja. Mūsu darbība ir atzīta par pareizu. Pateicoties projekta vadītājam Imantam Svētiņam, mums izdevās šo projektu realizēt, citādi Talsu pilsētai būtu krahs. No līguma laušanas brīža pagājis nedaudz vairāk par gadu, un viss iecerētais ir izbūvēts. Iesākumā projektu bija plānots realizēt par nedaudz vairāk kā trīs miljoniem latu. Pagājuši četri gadi, dzīvē daudz kas ir mainījies — aktualizējot tehniski ekonomisko pamatojumu, redzam, ka elektrības cenas ir pieaugušas divas reizes, arī degvielas izmaksas palielinājušās, turklāt cilvēku skaits Talsos ir samazinājies. Ja projekta īstenošana bija plānota laikā, kad cilvēku skaits bija 13 000, tagad, pēc statistikas datiem, Talsos ir nedaudz virs 10 000 cilvēku, bet reāli — ap 8000 cilvēku. Bet par kredītsaistībām tāpat ir jānorēķinās.
— Kāds ir gaidāmais ūdensapgādes un kanalizācijas notekūdeņu novadīšanas tarifs?
U. Rozenbergs: — Tarifs nebūs iepriekš paredzētie 0,80 latu, tas būs augstāks. Pašlaik notiek tā izstrāde. Kombinētais tarifs, augstākais iespējamais, būs 2,00 lati, tas ir gan par ūdensapgādi, gan kanalizācijas notekūdeņu novadīšanu. Varbūt tie būs 1,7 latu, bet varbūt tuvu pie 2,00 latiem. Tas nav nekas pārsteidzošs, jo ir pilsētas un pagasti, kur tas ir vēl lielāks. Tā būs arī domes deputātu izšķiršanās — vai pašvaldība varēs kaut kā palīdzēt. Tomēr šajos laikos visam ir sava cena. Jauns tarifs gaidāms nākamajā gadā.
I. Svētiņš: — Patlaban vēl nevar precīzi pateikt projekta kopējās izmaksas, jo tās izvērtēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Būvdarbu izmaksas ir 5,99 miljoni latu, būvuzraudzības izmaksas ir 161 350 latu, autoruzraudzības kopējās izmaksas ir 23 440 latu. Kopā izbūvēti 58,6 kilometri — kanalizācija, ūdensvads, lietus kanalizācija, kanalizācijas spiedvadi, izbūvētas četras kanalizācijas sūkņu stacijas, rekonstruētas attīrīšanas ietaises, rekonstruētas 60 kanalizācijas akas, nomainīti 15 hidranti un 21 akai nomainīti aizbīdņi. Kopējo tīklu garums ir 58,6 kilometri, bet tās ir tikai maģistrāles. Visi tīkli ar pievadiem ir 69,5 kilometru garumā. Tas nozīmē, ka viena metra izmaksas ir 102 lati. Patlaban neviens būvnieks nerunā par summu, kas zemāka par 150 latiem par metru.
Visu rakstu lasiet 19. decembra laikrakstā.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: