Nākotnes vārdā Laidzes profesionālā vidusskola gatava kļūt par struktūrvienību 22.11.2013

Pirms četriem gadiem Laidzes profesionālā vidusskola kategoriski atteicās no apvienošanās ar Ventspils tehnikumu. Vēlāk pašvaldība pieņēma lēmumu no 2015. gada ņemt skolu savā aizbildniecībā, bet tagad skolas direktore Rita Pole atklāj jaunu modeli, kā izdzīvot un saglabāt skolu perspektīvā. Līdztekus nākotnes attīstības jautājumiem Laidzes profesionālā vidusskola risina arī sasāpējušas ikdienas problēmas — nesen renovēta dienesta viesnīca, bet tagad apstiprināts skolas ēkas siltināšanas projekts.
— Tikko noslēdzām četrpusēju līgumu ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju,Vides investīciju fondu un Izglītības un zinātnes ministriju par klimata pārmaiņu finanšu instrumenta projektu skolas ēkas siltināšanai. Tā būtiskākās aktivitātes paredz jumta renovāciju, skolas fasādes siltināšanu un atjaunošanu, iekštelpu ventilācijas sistēmas sakārtošanu un pamatu siltināšanu. Īpaši sāpīgs bija jumta un fasādes jautājums, kas tagad tiks atrisināts. Šo projektu iesniedzām jau otrajā kārtā, tomēr tad to neapstiprināja. Tika norādīts uz neprecizitātēm energoauditā. Šoreiz bija tikai jāizlabo kļūdas, projekts jāpielāgo attiecīgajiem noteikumiem un jāpapildina. Tiesa, šajā projektā plānotās aktivitātes neatbilst sākotnēji paredzētajām. Nesasniedzām vajadzīgo siltumizmešu daudzuma samazināšanos, tādēļ atlikām plānus par sporta kompleksa siltināšanu un dienesta viesnīcas elektroinstalāciju atjaunošanu. Darbi būs jāpabeidz ļoti neilgā laikā, tas rada bažas. Projekts noslēdzas 2014. gada jūlijā. Ļoti ceru, ka izdosies un atsevišķus darbus varēs paveikt ātrāk. Daudz būs atkarīgs no laikapstākļiem. Līdzīga situācija bija arī dienesta viesnīcas siltināšanas gadījumā, bet arī ar to tikām galā.
— Vai ieguldītā enerģija projektu īstenošanā atmaksājas?
— Rezultāts ir acīmredzams, visu atsver panāktā energoefektivitāte. Pēc šādu projektu ieviešanas skolai ir jūtams arī finansiālais ietaupījums. Tomēr darbs ir grūts. Arī tagad, pirms projekta pieteikuma sagatavošanas, mums bija jāpievieno papildu dokumenti. Viens no tiem bija līdzfinansējuma apliecinājums no Izglītības un zinātnes ministrijas. Jāatzīst, ka tas bija pats grūtākais posms projekta pieteikuma sagatavošanā un dokumentu apkopošanā. Kopējās projekta izmaksas sniedzas virs 300 000 latu. No tiem 56% finansē Klimatu pārmaiņu finanšu instrumenta fondi, savukārt 44% jeb 142 808 latus sedz Izglītības un zinātnes ministrija. Liels atbalsts bija nepieciešams no Talsu novada puses, to arī saņēmām. Paldies jāsaka novada domes priekšsēdētājam Aivaram Lācarum un viņa vietniecei Sandrai Pētersonei. Tieši viņi atrada laiku un iespēju kopā ar mani braukt uz Izglītības un zinātnes ministriju, lai runātu un pārliecinātu ministrijas ierēdņus par līdzfinansējuma nepieciešamību un tā piešķiršanu. Pieļauju, ka ministrijā to novērtēja, un tādēļ projekts tika droši atbalstīts. Ar prasmīgi uzrakstītu projekta pieteikumu ir daudz par maz. Nepieciešami atbalstītāji, kas palīdz iegūt līdzfinansējumu.
— Ministriju noteikti visvairāk uztrauca Laidzes profesionālās vidusskolas nākotnes pastāvēšanas modelis.
— Tieši tā. Lai arī Talsu novada pašvaldība pieņēmusi lēmumu skolu pārņemt, ar deputātiem daudz esam strādājuši un diskutējuši par šīm iespējām. Pamatnostādnes paredz, ka skola, ko pārņēmusi pašvaldība, jāveido par integrētu izglītības iestādi. Savukārt Talsu novada pašvaldība šobrīd nevar piedāvāt integrēto modeli, jo nav ko īsti integrēt. Ministrija piedāvā nelielo, 300 vai mazāk par 300 izglītojamiem, profesionālās izglītības iestāžu nodošanu pašvaldībām, izveidojot tās par izglītības iestādēm, kur tiek īstenotas vispārizglītojošās un profesionālās izglītības programmas, vai pievienot tās pie profesionālās izglītības iestādēm ar profesionālās izglītības kompetenču centru statusu. Laidzes profesionālā vidusskola ietilpst statusā, kur mācās mazāk par 300 audzēkņiem. Tādēļ mums ir tikai divas iespējas — veidoties par integrētu izglītības iestādi vai par atsevišķu struktūrvienību kādam profesionālās izglītības kompetenču centram. Iespēju palikt patstāvīgiem un neatkarīgiem Izglītības un zinātnes ministrija nepiedāvā.
— Cik ilgā laikā jums jārod risinājums?
— Līdz 2015. gadam. Esam centušies izskatīt un izvērtēt vairākus variantus. Reāls un perspektīvs risinājums varētu būt apvienošanās ar Rīgas Valsts tehnikumu, kas jau ir profesionālās izglītības kompetenču centrs. Varam kļūt par šī tehnikuma struktūrvienību.
— Oponenti var iebilst — ar Ventspili apvienoties negribējāt, bet ar Rīgu piekrītat?
— Perspektīvā Rīgas Valsts tehnikumam ir izdevīgāk, ja tā struktūrvienības atrodas dažādos novados. Ventspils teritoriāli atrodas mums pārāk tuvu — īstenojot iecerētos plānus, Ventspils mums būtu pārāk lieli konkurenti. Ja Laidzes profesionālā vidusskola kļūtu par Ventspils tehnikuma struktūrvienību, jaunieši, kas mācās mūsu skolā, varētu būt veiksmīgi pārvadājami uz Ventspili. Tur tiek plānota jaunas skolas celtniecība, dienesta viesnīca, Ventspilij resursi būtu. Šādā gadījumā ciestu jaunieši, kas nāk no maznodrošinātajām ģimenēm un kas vēlas iegūt izglītību tuvāk mājām. Ir jaunieši, kas nav gatavi dienesta viesnīcas dzīvei, bērni, kas allaž centīsies vakarā nokļūt mājās. Materiālās iespējas, lai dzīvotu pilsētā, daudziem ir ierobežotas. Ja tiek izvērtēti visi riski, tad neatbalstīt un nenoturēt Laidzē esošajās telpās skolu, būtu netaisnīgi pret tiem, kas nevēlas un nav spējīgi baudīt pilsētas dzīvi. Liela daļa jauniešu, kas mācās mūsu skolā, ir no maznodrošinātām ģimenēm, tādēļ būtisks ir katrs santīms. Ja kļūsim par Rīgas Valsts tehnikuma struktūrvienību, skolai palikt Laidzē ir lielāka iespējamība. Turklāt redzu perspektīvu modeli no šī tehnikuma puses. Arī viņi ir ieinteresēti, lai struktūrvienība darbotos šeit — ja nopietns uzņēmums vēlas attīstīties, ir nepieciešami atzari, paplašināšanās iespējas.
— Vai, kļūstot par Rīgas Valsts tehnikuma struktūrvienību, Laidzes profesionālā vidusskola saglabātu savas līdzšinējās mācību programmas?
— Pilnīgi noteikti. Turklāt plānojam uzsākt uzņemšanu programmās, ko īsteno Rīgas Valsts tehnikums — galvenokārt domājam par poligrāfu sagatavošanu. Talsos ir tipogrāfija, varam sadarboties un, veiksmīgi īstenojot šo programmu, vietējos jauniešus sagatavot par nākamajiem tipogrāfijas speciālistiem. Pilnai grupai nepieciešami 25 jaunieši, bet pastāv iespēja, ka šie jaunieši būtu Rīgas Valsts tehnikuma grupas audzēkņi, bet lielākā daļa mācību procesa notiktu Laidzē. Tas attiecas arī uz citām programmām, piemēram, datorspeciālistiem, dzelzceļniekiem. Visas šīs programmas iespējams sasaistīt un īstenot arī Laidzē. Tas, protams, vēl ir plānojams process, visas nianses joprojām ir tikai diskusiju līmenī. Konkrētākus lēmumus varēs pieņemt tikai tad, kad būs precīzi zināma finansēšanas kārtība.
Visu interviju lasiet 22. novembra laikrakstā!
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: