Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam ļoti nepieciešams papildinājums 01.04.2014


Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests šopavasar Ēnu dienās uzņēma pārsteidzoši daudz interesentu no vidusskolu vecāko klašu audzēkņu vidus. Tātad interese par šo medicīnas darbinieku profesionālo ikdienu jauniešiem ir; tikai — vai būs pietiekami daudz to, kas pēc profesijas ieguves tajā nodrošinās paaudžu pēctecību? Lūdzu uz sarunu Sarmīti Niedolu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Kuldīgas reģionālā centra brigāžu atbalsta centra galvenā ārsta palīdzi.
— Kas ir būtiskākais, strādājot neatliekamajā jeb, kā sarunvalodā dēvējam, ātrajā palīdzībā?
— Gandarījums pēc katra labi paveikta darba. Sevišķi tajos gadījumos, kad ir izglābta pacienta dzīvība. No mūsu darba ir atkarīga viņa tālāka atveseļošanās un arī dzīves kvalitāte. Mums ir komandas darbs un vienlaikus katram sevis apliecināšana nestandarta situācijās.
Adrenalīnu mūsu profesijā var saņemt ļoti lielās devās, jo, pieņemot kārtējo izsaukumu, nekad nezini, kas sagaidīs notikuma vietā. Ik reizi no jauna sev pierādi, ka varēji uzdevumu izpildīt, cik vien tas bija tavos spēkos.
— Kāds ir dienesta tehniskais nodrošinājums?
— Mūsu rīcībā ir jaunas, mūsdienīgas tehnoloģijas. Sākšu jau ar to, ka izsaukumu apkalpošanai izmantojam jaunas specializētās automašīnas ar navigācijas sistēmām. Tās ievērojami atvieglo īstās adreses atrašanu visīsākajā laikā no izsaukuma pieņemšanas brīža. Ir garantēta iespēja neskaidrās situācijās nekavējoties saņemt konsultācijas no speciālistiem Rīgā.
Lietojam elektroniskās izsaukumu kartes. Kādreiz par katru izsaukumu dežurējošais darbinieks izpildīja papīra karti ar slimnieka datiem, viņa stāvokļa un medicīnas darbinieku rīcības aprakstu, izmantoto terapiju. Pāreja uz elektronisko variantu šo darbu atvieglo. Visu jauno nākas nekavējoties apgūt, bet atvērtākie mūsdienīgām pārmaiņām ir visjaunākie kolēģi, jo tās atbilst viņu pierastajai komunikācijai.
Dienestā strādājošajiem vērtīga zināšanu un prasmju pārbaude ir piedalīšanās praktiskās mācību nodarbībās kopā ar citu operatīvo dienestu darbiniekiem. Pēdējās mācības, ar moto «Dzīvības cena», mums notika pērnajā septembrī Rīgā. Katrreiz mācībās tiek izspēlēta neikdienišķa, liela mēroga katastrofas situācija. Vienlaikus tā ir sacensība starp dienesta brigādēm un lieliska profesionālās pieredzes skola. Bija ļoti jauki noskatīties uz tām brigādēm, kuru sastāvā bija trīs vīrieši — jauni zēni! Tāpēc, ka darbs neatliekamajā palīdzībā ir gan fiziski, gan emocionāli ļoti smags, atbilstošāks vīriešiem, nevis sievietēm. Jaunajiem puišiem, izvēloties nākotnes profesiju, noteikti vajadzētu padomāt par šādu perspektīvu.
— Emocionāli un fiziski smagi, nesievišķīgi, slodzei neatbilstoši zems atalgojums, regulārs ceļš no mājām Talsos uz darbavietu Kuldīgā… Tomēr jūs pati sev darbu citur pat nepieļaujat!
— Ātrajā palīdzībā man ir jau 26. darba gads. Tie mani izsaukumu laikā dzemdībās pieņemtie bērniņi, iespējams, jau paši ir tēti un mammas. Pārsvarā visus šos gadus esmu braukusi brigādē, bet jau otro gadu strādāju Kuldīgā, par Neatliekamās medicīniskās palīdzības Kuldīgas brigāžu atbalsta centra galvenā ārsta palīdzi. Lielais Kurzemes centrs ir sadalīts trijos brigāžu atbalsta centros — Ventspils, Liepājas un Kuldīgas. Talsu brigādes ir pakļautas Ventspils atbalsta centram.
Manā uzraudzībā ir deviņas brigādes — divas Kuldīgas, trīs Saldus, Aizputes, Pāvilostas, Alsungas, Skrundas. Mēdzu teikt: administrējos Kuldīgā, bet praktizējos Talsos, jo te no pamatdarba brīvajā laikā strādāju brigādē. Darbs neatliekamajā palīdzībā nav tāds, ko var paņemt līdzi uz mājām vai atstāt uz rītdienu.
Nav nekāds noslēpums, ka vairāki kolēģi ir aizbraukuši strādāt uz ārzemēm — daudz lielāka atalgojuma dēļ; pakāpeniski gados vecākie kolēģi aiziet pensijā. Protams, kurš gan negribētu saņemt lielāku algu par esošo, bet līdzekļu valsts budžetā ir tik, cik ir, un ne jau jaunas vēlēšanas ko radikāli mainīs. Toties mūsu dienesta medicīnas darbiniekiem šis atalgojums ir noteiktā apjomā noteiktā dienā, ir sociālās garantijas, piemaksas par darbu naktīs u.c. Tie, kas strādā tikai un vienīgi naudas dēļ, nav piemēroti šai profesijai. Tas ir fanātiķu darbs, sevis nepārtraukta pierādīšana un apliecināšana cilvēkmīlestības vārdā. Kad esi aci pret aci ar kārtējo nelaimi, kad apzinies, ka atkal esi izglābis cilvēku — tie vairs nav tukši, cēli vārdi bez patiesa seguma.
— Par ko cilvēkam, kas vēlētos piebiedroties jūsu komandai, noteikti jābūt pārliecinātam?
— Par savu spēju saprasties ar jebkuru cilvēku, ātri koncentrēties kritiskā situācijā vienīgā pareizā lēmuma pieņemšanai, nezaudējot galvu jeb savu veselo saprātu. Protams, nepieciešama laba veselība un fiziskā izturība.
Sievietes it kā esot emocionālākas, loģiskāk un nešaubīgāk izšķirīgos brīžos rīkojoties vīrieši — tāpēc jau ļoti aicinu puišus apdomāt profesijas izvēli par labu mums. Ar laiku iemācās izslēgt liekas emocijas un domāt tikai par uzdevumu, atļauties pārdzīvot pieredzēto var pēc tam. Arī mani, bez šaubām, neatstāj vienaldzīgu avārijas ar jaunu cilvēku nāvi; mājās par to ilgi jādomā, bet tajā brīdī, kad jādara tas, kas no manis atkarīgs — ir jāsavācas un pie vietas jānoliek tādos brīžos parastais apstāvētāju pulks, kas vairāk traucē, nevis palīdz.
— Kuru darbinieku dienestam nepietiek?
— Mums vajadzīgi brigāžu vadītāji — diplomēti ārstu palīgi. Darbinieku trūkuma dēļ tagad aicinām darbā arī medicīnas māsas ar reanimācijas māsas sertifikātu, kaut gan dienests nākotnē plāno, ka brigāde sastāvēs no diviem ārsta palīgiem un auto vadītāja.
Esam elastīgi un pretimnākoši — nodrošinām darbiniekiem kursus, dažādas apmācības. Iespējams, ir medicīnas skolu pabeigušie, kam līdz šim nav bijis zināms mūsu dienesta piedāvājums, bet labprāt strādātu pie mums. Sīkāku informāciju var saņemt internetā — sarmite.niedola@nmpd.gov.lv vai pa tālruni 25486144.
— Jūs pieticīgi maigi izteicāties par valsts budžeta sadali, bet tomēr — ko gribētu sagaidīt no valsts puses savā nozarē?
— Darba apmaksas sistēmas objektīvu pārskatīšanu visas valsts līmenī. Mēs tomēr esam atbildīgi par cilvēku dzīvībām! Ar pārējo mūsu dienests ir nodrošināts, pat vizuāli — ļoti efektīgi izskatās jaunās automašīnas un brigāžu formastērpi. Savstarpējās sarunās savu darbu saucam par melno medicīnu, jo tas notiek situācijā pirms slimnīcas, kur pacients jau diagnosticēts un guļ sakopts balti uzčubinātā gultiņā.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: