Nevejniekiem rūp ēku liktenis, apkārtnes sakoptība un darba iespējas novadā 23.03.2015


18. martā Dundagas novada Nevejas «Jušos» vietējos iedzīvotājus uz tikšanos aicināja pašvaldības laikraksta «Dundadznieks» komanda jeb Alnis Auziņš un Diāna Siliņa. Kā šogad ierasts, viņiem pievienojās arī pašvaldības izpilddirektors Visvaldis Radelis un viens no deputātiem, šajā reizē — domes priekšsēdētāja vietniece Andra Grīvāne.
«Jušu» mājas jau ilgus gadus kalpo
par Nevejas iedzīvotāju tikšanās vietu. Savulaik tur atradies pasts, ēdnīca. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas māja privatizēta, un nu tajā saimnieko trīs vienas ģimenes dāmas, tomēr aktīvākā ciema kultūras dzīve aizvien norit tieši tur. Arī pagājušajā trešdienā namā pulcējās vietējie iedzīvotāji.
Ar sevi iepazīstināja pašvaldības priekšsēdētāja vietniece, deputāte Andra Grīvāne, kuru liela daļa Dundagas puses iedzīvotāju pazīst arī kā Dundagas vidusskolas angļu valodas skolotāju. Pienākumus domē A. Grīvāne pilda pirmo sasaukumu; viņa darbojas novada domes sociālo, izglītības un kultūras jautājumu komitejā, kā arī finanšu komitejā. Deputāte atzina, ka līdz šim Nevejas ciems viņai profesionāli vairāk asociējies ar šīs puses skolēniem, kuri allaž izceļoties ar labām volejbola prasmēm un vienotību.
Par sevi pastāstīja arī dzimis un audzis dundadznieks — izpilddirektors Visvaldis Radelis. Viņš norādīja uz šādu sanāksmju lietderību, uzsverot, ka iedzīvotāju vajadzības dažādās vietās atšķiras un, sēžot kabinetā, tās nav iespējams uzzināt. Ne vienmēr pašvaldības iespējas gan sakrīt ar cilvēku vēlmēm, tomēr tikšanās ļauj tās noskaidrot. Izpilddirektors atskatījās uz iepriekšējās sanāksmēs pārrunāto un paveikto. Kaļķu iedzīvotājus gaida jaunas bibliotēkas telpas, savukārt vīdalnieki, uzzinot, ka pašvaldības budžetā iekļauts finansējums nelieliem projektiem, uz ko var kandidēt arī biedrības, jau paguvuši tādu izveidot.
Sarunā aktīvi iesaistījās
iedzīvotāji. Viena no jomām, kas tos uztrauc — vairāku ēku liktenis. Ciema centrā jau ilgāku laiku redzama nodegusi māja. Tā ir ne vien vizuāli nepievilcīga, bet, kā uzsvēra kāds iedzīvotājs, tās atrašanās vietas dēļ krustojumā var notikt transportlīdzekļu sadursme; cita sanāksmes dalībniece norādīja, ka ir nepatīkami tai iet garām — ja nu tur guļ kāds bezpajumtnieks? Izpilddirektors apsolīja mēģināt atrast nama īpašnieku, lai noskaidrotu, kas lietas labā darāms. Viens no veidiem, kā šo jautājumu risināt, — tiem plānots lielāks nekustamā īpašuma nodoklis. Viņš neslēpa, ka arī pašvaldības īpašumā ir vairāki grausti, kas gaida risinājumu. Interesi raisīja bijušās Nevejas skolas ēkas liktenis, jo arī šis nams atrodas visai sliktā stāvoklī.
Viena no lielākajām nevejnieku sāpēm izrādījās atpūtnieku atstātie atkritumi. Cilvēki, kas dodas uz jūrmalu, nereti nevajadzīgo izmet ciemā — ne vien atkritumu urnās, bet arī grāvjos, atstāj autobusa pieturā vai konteinerā pie kapsētas. Diemžēl ar atpūtniekiem, kuri braucot izmet atkritumus, īsti tikt galā nav iespējams — viss atkarīgs no pašu godaprāta. Ja kādu gadās pieķert, nedarbojoties atruna, ka nav, kur tos likt, jo apdzīvotās vietās ir publiski pieejamas sauso atkritumu urnas. V. Radelis bija tiešs un uzsvēra, ka apkārtējās vides piemēslošanā, iespējams, vainīgi arī paši novada iedzīvotāji; piedrazotas vietas redzamas arī Dundagā.
Ir cilvēki, kuri rūpējas ne vien par savu tuvāko apkārtni, bet sakopj arī plašākas teritorijas. Visiem labi pazīstams vietējais iedzīvotājs, kurš ik gadu talkas laikā vāc atkritumus gar ceļa malu no Nevejas uz Dundagas pusi. Jaunais vīrietis atklāja, ka sākotnēji ar atkritumiem pielasījis 28 maisus; pērn jau mazāk — 17.
Izskanēja jautājums par darba iespējām novadā. Pašvaldības iespējas izveidot darbavietas esot visai ierobežotas. «Ja kāds pašvaldības vadītājs saka: «Radīsim tik un tik darbavietu», tad tieši viņš to var izdarīt tikai pašvaldībā par nodokļu maksātāju naudu. Ražošanai pašvaldība var radīt tikai labvēlīgus apstākļus,» pauda izpilddirektors. V. Radelis pastāstīja, ka pats 14 gadus vadījis privātuzņēmumu, tādēļ uzņēmējdarbībā guvis labu pieredzi. Izpilddirektors arī norādīja, ka līdz šim uzņēmēji nav vērsušies pie viņa, lai ko pārrunātu. V. Radelis visus aicināja to darīt, uzsverot, ka viņa tālruņa numurs ir pieejams, tādēļ ikviens allaž var norunāt tikšanos.
A. Grīvāne aicināja nepieciešamības gadījumā vērsties arī pie deputātiem. «Varbūt ir lietas, kas ir elementāri atrisināmas, bet jūs to neizsakāt un mēs — neuzzinām. Pa vidu paliek rūgtums un neizrunātība. Ticiet — tas ir mūsu pienākums jūs uzklausīt!» viņa pauda.
Cilvēkiem raizes sagādā arī nokļūšana novada centrā vai citviet, jo šeit nekursē autobusi. Viens no tikšanās dalībniekiem pat ieteica cauri Nevejai uz Dundagu nosūtīt autobusu, kas kursē maršrutā «Rīga — Mazirbe». Tā kā tam saskaņā ar grafiku ilgāku laiku jāstāv, autobusu pa to laiku varētu nosūtīt cauri Nevejai. Līdzīgi varianti, šķiet, nebūs iespējami, jo maršrutus neapstiprina pašvaldība; ja tajos ir pārāk maz braucēju, visdrīzāk, tie netiks akceptēti. Tomēr par to, lai cilvēkiem nodrošinātu pārvietošanos, tikšot domāts. Līdzīgi kā Vīdalē, izskanēja sūdzība, ka iedzīvotājiem nav iespējas apmeklēt sarīkojumus Dundagā. Izpilddirektors apliecināja, ka, lai interesentus nogādātu uz lielāka mēroga pasākumiem, šurp iespējams atsūtīt autobusu. Vispirms gan kādam būs jāuzņemas noskaidrot interesentu skaitu.
Aizvien aktuāls ir jautājums par attālās novada teritorijās dzīvojošu bērnu nokļūšanu līdz skolai. Lai risinātu šo problēmu, no ciematnieku puses izskanēja ierosinājums gan pašvaldībai bērnus no attālām teritorijām vest ar vieglo automašīnu, gan varbūt nodrošināt to īpaši izveidotai ģimeņu savienībai, kas sava ciema bērnus nogādātu skolā.
Tika apspriesta nepieciešamība pēc lielākas kārtības kapsētā un arī citi jautājumi.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: