PVD atskatās uz padarīto un iezīmē šogad darāmos darbus 08.01.2015


Pagājušais gads Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļkurzemes pārvaldei bija notikumiem bagāts un satraukumu pilns. Par to pastāstīja pārvaldes vadītājs Ivars Koloda. Viņš iezīmē arī jomas, kurām šogad inspektori pievērsīs lielāku uzmanību.
2014. gadā pārvaldes darbības prioritātes
bija iedzīvotāju sūdzību un klientu iesniegumu izskatīšana, eksporta sertifikātu izrakstīšana un plānveida pārbaužu veikšana saimniecībās un uzņēmumos. Īstenotas atsevišķas monitoringa programmas infekcijas slimību uzraudzībā un atsevišķu rādītāju pastiprināta kontrole, noņemot paraugus laboratoriskai izvērtēšanai, piemēram, smago metālu, pesticīdu, benzopirēnu, antibiotiku iespējamai klātbūtnei pārtikas produktos. Pērn izskatītas 140 sūdzības — 69 veterinārajā jomā, kur lielākā daļa pārkāpumu konstatēts mazo istabas dzīvnieku labturības jomā, bet 71 pārtikas nozarē — derīguma termiņu un higiēnas prasību neievērošanā. Pērn bija gadījumi, kad pārtikas produktos konstatēts smago metālu paaugstināts daudzums medījamo dzīvnieku paraugos, antibiotiku atliekvielas olās, paaugstināts benzopirēna daudzums zivju izcelsmes produktos.
Eksporta jomā 2014. gadā ražotājiem bijis zināms kritums. Ja 2013. gadā izrakstīti 2218 eksporta sertifikāti, tad 2014. gadā to apjoms samazinājies par 237 sertifikātiem un izrakstīts 1981 sertifikāts. Pārvaldes vadītājs Ivars Koloda pieļauj, ka minēto samazinājumu ietekmējušas darbības Ukrainā, uz kuru zivju pārstrādātāji eksportēja produkciju, kā arī Krievijas noteiktais aizliegums tās teritorijā ievest piena un citus pārtikas produktus no Eiropas Savienības.
2014. gada vidū Latvijā uzliesmoja Āfrikas cūku mēris. I. Koloda stāsta: «Arī mūsu pārvaldes darbinieki devās palīgā kolēģiem Vidzemē un Latgalē apkarot un ierobežot minēto slimību. Tāpat esam turējuši rūpi par savas puses zemniekiem un medniekiem, tos apmācot un aicinot ievērot biodrošības pasākumus. Kopā ar dienesta speciālistiem izveidots pamācošs video medniekiem par nepieciešamo rīcību. Pirms tam dienests bija izstrādājis līdzīgu filmu arī zemniekiem. Taču ne vienmēr biodrošībai ir pievērsta tik liela uzmanība, kā to vajadzētu, lai slimība neizplatītos tālāk, pēc novērojumiem un pārbaudēm secina I. Koloda.
Konstatētā slimība inspektoru modrību pārbaudījusi
līdz pat beidzamajai gada darba dienai, regulāri piespēlējot pa kādai atrastai beigtai mežacūkai pļavā netālu no mājas cūku audzētājiem, jūrmalā un mežā. Āfrikas cūku mērim līdzīgas pazīmes decembrī konstatētas kādai mājas cūkai piemājas saimniecībā Valdgalē. Gada beidzamajā darba dienā Rojas novadā, pie Ģipkas, inspektoriem bija jānoņem paraugs no ledus gabalā iesaluša meža rukša.
Lai sagatavotos brīdim, ka Āfrikas cūku mēri konstatēs mūsu pusē, šajā gadā plānots ar pašvaldībām vēlreiz pārrunāt iespējamo dzīvnieku līķu savākšanu, dedzināšanas vietas, konteineru izvietojumu, dzīvnieku līķu savācēju rīcību aizdomu gadījumos. «Piepildījies labākais no scenārijiem — slimība līdz gada beigām mūsu pusē nav konstatēta, zinot tās straujo attīstības gaitu vasarā un rudenī. Taču nevaram atslābt, arī biodrošības pasākumi jāievēro gan zemniekiem, gan medniekiem. Viss atkarīgs no mūsu goda prāta,» teic dienesta pārstāvis.
Gada otrajā pusē bija plānota Krievijas veterināro ekspertu vizīte Latvijā, taču nezināmu apstākļu dēļ tā nenotika. Taču decembrī ieradās Eiropas pārtikas uzraugi, kuri apmeklēja Talsu novadā esošo uzņēmumu «Talsu gaļa plus». I. Koloda stāsta: «Inspektori Rīgā vienā no lielveikaliem iegādājās «Talsu gaļas plus» ražoto produkciju un vēlējās redzēt procesu, kā tas top. Tāpēc ieradās uzņēmumā. Tā kā vizīte notika decembrī, viņu secinājumus neesam saņēmuši. Liels gandarījums ir par mūsu puses uzņēmumiem, kuri raduši jaunas darbības jomas. Piemēram, Ķūļciema pusē kāds uzņēmējs dienestā reģistrējis un veicis visas nepieciešamās atzīšanas darbības medījumu apstrādei un produktu izgatavošanai no meža dzīvnieku gaļas. Cits centīgi virza savas idejas jaunas mazjaudas kautuves izveidei Ārlavas pagastā. Lubezeres ūdeļu audzētavā darbību atjaunojuši zvēraudzētāji.»
Tuvākajā laikā būs noteiktas dienesta prioritātes
šim gadam. I. Koloda atgādina, ka tie dzīvnieku īpašnieki, kuri nav veikuši izmeklējumus uz valstī noteiktām dzīvnieku infekcijas slimībām, aicina to izdarīt. Atsevišķi slimību izmeklējumi, ņemot vērā labvēlīgu epizootisko situāciju, tagad veicami tikai reizi trīs gados. Tāpēc katram pašam jāseko līdzi ganāmpulka izmeklējumiem. «Gada beigās intensīvi strādājām ar aitu un kazu audzētājiem, uzdodot neatbilstību termiņus, taču tagad sekos pārbaudes par izpildi. Jāatceras, ka šogad saglabājas iepriekš noteiktais, ka obligāta ir mājas cūkas reģistrācija!»
Vairākus mēnešus ziņas par neatbilstošu piena kvalitāti dienesta inspektori redz Lauksaimniecības datu centra datu bāzē. Dienests vairs nesūta brīdinājuma vēstules par neatbilstošu piena kvalitāti, bet liek realizācijas liegumu. «Ir bijuši gadījumi, kad piena lopkopji domā, ka vienā dienā var atcelt uzlikto aizliegumu, aizmirstot, ka paaugstinātu somatisko šūnu daudzuma gadījumā jāanalizē dzīvnieku veselības stāvoklis ganāmpulkā, ko nevar izdarīt pāris stundu laikā. Bijuši gadījumi, kad elektrības taupības nolūkos neieslēdz piena dzesētājus, kas rada labvēlīgus apstākļus baktērijām. Kāds cits pārcenties ar dezinfekcijas līdzekļu lietošanu, kas atsaucas uz piena kvalitātes rādītājiem, jo parādās inhibitori pienā, kas var kaitēt patērētājiem,» saka I. Koloda.
Sākot no 1. janvāra, par valsts pārvaldes iestāžu vizuālās identitātes galveno elementu kļuvis Latvijas valsts ģerbonis. Tas nozīmē, ka pie valsts institūciju ēkām, dienesta telpās, uz institūcijas transportlīdzekļiem, iespieddarbos, Goda rakstos, mājaslapās internetā, rīkotajos pasākumos, vizītkartēs, spiedogos, zīmogos un citos reprezentācijas materiālos nedrīkstēs lietot citus ģerboņus, zīmes, emblēmas un logo. Arī Pārtikas un veterinārajam dienestam un citām lauksaimnieku pārstāvošajām valsts institūcijām vairs nav tradicionālās simbolikas. Pārtikas un veterinārajam dienestam tas bija pelēks trīsstūris ar lielajiem burtiem PVD uz tā un uzrakstu Pārtikas un veterinārais dienests.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: