SIA «Talsu namsaimnieks» plāniem par vienoto modeli ceļā stājas SIA «Adax 2» 27.09.2013

Kamēr SIA «Talsu namsaimnieks» runā par vienotā modeļa ieviešanu novadā, tādējādi nodrošinot lielāko daļu lauku teritoriju ar siltumenerģiju, SIA «Adax 2» ir uzsācis četru ēku aprīkošanu ar autonomām apkures iekārtām. Divas no tām atrodas Mundigciemā, kur pagājušās novada domes deputāti, neņemot vērā iedzīvotāju pilnsapulces lēmumu, nepiekrita līguma pagarināšanai un šo pakalpojumu nodeva SIA «Talsu namsaimnieks» pārziņā.
Par laiku, kad radusies ideja par jaunu siltuma nodrošināšanas veidu iedzīvotājiem, SIA «Adax 2» īpašnieks Aivars Maķevics min pagājušo apkures sezonu, kad uzņēmums apkalpojis dzīvojamās mājas Talsos, Mundigciemā un Stendē. Tagad šajās teritorijās atsevišķās mājās siltumu nodrošinās kompakti granulu katli.
«Nosiltinot mājas,
arī siltumpiegādei jābūt stabilai. Mundigciema «Sauleskalnu» un «Saulīšu» dzīvokļos ir uzstādītas ierīces, kas dod iespēju katrā dzīvoklī automātiski uzturēt sev vēlamo temperatūru. No katlumājas tiek padots siltums, kura temperatūrai ziemas aukstajā laikā jābūt vismaz 70 grādu, bet tā svārstās ap 60, tad atkal noslīd līdz 40 grādiem. Temperatūras svārstību dēļ regulēšana neizdodas,» stāstīja A. Maķevics, uzsverot, ka šādu problēmu rada malkas apkures katli, kas vairāk piemēroti privātmājām.
Arī malku vienai sezonai nevar sagādāt vienādā stāvoklī — cita pagale mitrāka, cita sausāka. Kurināmajam aizdegoties, temperatūra strauji palielinās. «Nemainot tehnoloģijas, vienmērīgu temperatūru noturēt ir ļoti grūti. Nosiltinātā mājā, kur ir iespēja regulēt siltuma padevi automātiski, kolīdz uzspīd saule un istabā ir silts, termoregulatori aizveras. Tajā laikā katlumājā ir pilns katls ar malku — to taču ārā neizraus. Temperatūra strauji palielinās, siltums tiek izlaists pa drošības vārstiem vai arī katls tiek mākslīgi dzēsts. Pa to laiku saulīti aizklāj mākoņi un uzpūš vēss vējš — visi regulatori ir atvērti, bet nepieciešamās apkures temperatūras nav,» piemēru minēja uzņēmējs. A. Maķevics uzsvēra, ka viens no katlumājas ekonomiskajiem risinājumiem ir neražot lieku. To iespējams panākt, izmantojot kurināmo, kas ātri reaģē uz temperatūras izmaiņām. Vispiemērotākā būtu gāze vai degviela, bet tā ir dārga, tādēļ A. Maķevics izvēlējies granulas.
Nākamais arguments, kas rosinājis uzņēmēju jaunu tehnoloģiju uzstādīšanai, bijusi situācija Stendē, Liepu ielā 33, esošajā katlumājā. «Katlumāja, kurā ir lielie katli, ar siltumu nodrošināja trīs nelielas mājas. Ja katlumājas jauda ir paredzēta, lai apkurinātu 20 mājas, bet faktiski apkurina tikai trīs, tad to ir ļoti neekonomiski kurināt, jo nevar iemest katlā tikai trīs skalus. Pagājušajā gadā šo katlumāju pārņēma SIA «Talsu namsaimnieks», dodot rīkojumu katlumājā nekurināt augstāk par 60 grādu temperatūru un naktī to nedarīt vispār. Katlumājā rodas milzīgas izmaksas, sadalot patēriņu uz trīs mājām, iedzīvotājiem būtu jāmaksā vairāk nekā divi lati par kvadrātmetru,» pastāstīja A. Maķevics.
Problēmas radījusi arī situācija, kad atsevišķās ēkas daļas vispār nav silušas. Lai to labotu, SIA «Adax 2» tīrīja vadus, lika jaunus cauruļvadus, tomēr arī tas nav līdzējis. «Braucām kontrolēt, un izrādījās, ka līdz dzīvoklim apkures temperatūra nonāk zemāka par 40 grādiem, bet sals ārā mīnuss 15 grādu. Nevis siltums, bet vēsa tēja! Ja tāda ir ienākošā temperatūra, tad jāmeklē cits risinājums. Konsultējos ar Rīgas Tehniskās universitātes profesoru, kurš atsūtīja tabulu ar norādītiem siltumzudumiem centralizētajās trasēs atkarībā no trases diametra. Mundigciemā pirms pāris gadiem nomainīja siltumtrases, bet no tā labums bija ļoti niecīgs. Aprēķini nosaka — apkurinot septiņas mājas, vienas mājas apkurināšanai nepieciešamā siltumenerģija zūd trasēs,» uzsvēra uzņēmējs.
Kad publiskajā telpā izskanēja ziņa par siltumenerģijas tarifa paaugstināšanu, iedzīvotāji kopsapulcēs lēmuši par atdalīšanos no centrālapkures tīkliem un autonomas apkures iekārtas ierīkošanu katrā mājā atsevišķi.
Talsu novada būvvaldē iesniegti nepieciešamie dokumenti,
saņemta būvatļauja, un iecerētais projekts par SIA «Adax 2» līdzekļiem jau tiek realizēts. «Līdz apkures sezonas sākumam visam jābūt kārtībā, galvenās iekārtas esam nopirkuši. Ja ir nelielas, nosiltinātas, mājas, tad iekārtām nav jābūt ne lielām, ne ļoti jaudīgām. Mans mērķis ir ar minimāliem ieguldījumiem saražot lētu siltumenerģiju. Var paaugstināt tarifu, nedomājot par iekārtu atjaunošanu, bet visam ir robežas. Cilvēkus nevar dzīt pilnīgā nabadzībā, jānodrošina kvalitatīvs pakalpojums par normālu cenu,» pamatoja A. Maķevics.
Visu rakstu lasiet 27. septembra laikrakstā!
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: