Strazde — mājas —, kurā labi klājas! 25.06.2015


Trešdien, 17. jūnijā, konkursa «Talsu novada sakoptākais pagasts vai pilsēta» komisija viesojās Strazdes pagastā. Tā ir vieta, kurā, kā paši strazdenieki smej, novads sākas un beidzas!
«Vieta, kura jāredz» — Talsu novada robežzīme
Jau deviņos no rīta pārvaldes vadītājs Egils Alsbergs komisiju sagaidīja uz «Rīgas — Ventspils» šosejas, lai, braucot Ventspils virzienā, piestātu pie jaunās novada robežzīmes. Izrādās, trešdienas rītā Talsu svītru kodu bija apsēdis pats nelabais! Šoreiz gan viņš jeb, pareizāk sakot, viņa — Strazdes brīvā laika pavadīšanas centra vadītāja — Inga Dombrovska, tērpusies nelabā kostīmā, bija uzsēdusies uz jaunās robežzīmes un ciemiņus aicināja mājās! «Braucot virzienā no Rīgas un šķērsojot šo vietu, ir izjūta, ka esam mājās. Esiet sveicināti arī jūs mājās!» sacīja I. Dombrovska. Viņa uzsvēra, ka iebraucot novada teritorijā, novada jaunā robežzīme, ir kā pirmais apskates objekts, pie kura noteikti jāpiestāj.
«Zaļās domāšanas līderis» — kokaudzētava «Robežnieki»,
kurā saimnieko Orisja un Māris Gajevski. Kad 2003. gada septembrī saimnieki nopirka zemes gabalu «Ventspils — Rīgas» šosejas malā, tad tur nebija ne sakārtotas infrastruktūras, ne labiekārtotas vides. «Izzāģējām alkšņu krūmus un atstājām ceļmalā tikai mazu bērziņu, kurš nu jau izaudzis par lielu koku!» stāstīja O. Gajevska. Pamazām īpašnieki izveidojuši stādu audzētavu, ko iecienījuši ne vien pašmāju klienti, bet arī viesi no ārzemēm. No sešiem ar pusi hektāriem stādu audzētava un tirdzniecības laukums aizņem ap piecu hektāru platību. Lai gan augsne ir slikta — vietām pārlieku mālaina, citviet smilšaina, teritorijā audzē ap 300 līdz 400 skujeņu un tikpat lapu koku un krūmu šķirņu. Februārī saimnieki teritorijā uzsākuši arī dzīvojamās ēkas būvniecību. Plānots, ka nākamgad rudenī varēs rīkot jurģus.
«Veiksmīgākais tūrisma piedāvājums» — Strazdes evaņģēliski luteriskā baznīca,
kas tautā saukta arī par Balto baznīcu. 16. gadsimtā celtajā dievnamā, kas ir valsts nozīmes kultūrvēsturiskais piemineklis, komisiju sagaidīja mācītājs Ainārs Kostanda un viņa sieva, ērģelniece Anda Kostanda. 1885. gadā darināto ērģeļu skanējumu iespējams dzirdēt ne tikai, pateicoties ērģelnieka prasmēm, bet arī, ja otrpus ērģelēm kāds no baznīcēniem min pedāli. Vienkāršajā baznīcas arhitektoniskajā konstrukcijā iekļautas gan gotikas, gan agrīnā baroka iezīmes. Celtnes apjomi saglabājušies bez iespaidīgām pārbūvēm. Iekštelpā līdzās lietuviešu mākslinieka altārgleznai «Kristus» ievērību pelna arī 1612. gadā būvētie soli ar gliemežnīcu galiem. Uzraksts uz baznīcas zvana vēsta, ka tas dievlūdzējus sauc kopā jau kopš 1591. gada. Strazdes baznīca ir viena no vecākajām un mazākajām Talsu novadā. Mūsdienās divas reizes mēnesī tajā uz dievkalpojumiem pulcējas ap 50 draudzes locekļu.
Pretī baznīcai, otrpus šosejai, komisija devās uz nākamo apskates vieta. Blakus stārķa ligzdai un vēl pumpuros snaudošām peonijām atrodas Jāņa un Valentīnas Miķelsonu saimniecība.
«Sakoptākā zemnieku saimniecība, zivsaimniecība» — ZS «Purmaļi»
Māja celta 1923. gadā. Savulaik tā piederējusi J. Miķelsona tēva krustēvam, kurš to nodevis sava krustdēla rīcībā. Ne tikai majestātiskā ēka, bet arī glīti nopļautais mauriņš un lekni sazēlušais rapsis liecina, ka saimnieks šajā mājā čakls. Zemnieku saimniecība reģistrēta 1992. gadā. 22,6 hektāru platībā savulaik stādīti gan kartupeļi, gan arī citas saknes, taču nu saimnieks pārgājis uz graudkopību. Ja vienā mājas pusē mieži nav padevušies, jo slāpeklis izkūpējis gaisā, nesagaidot solīto lietu, tad rapsis sazēlis gandrīz cilvēka augumā. «Pirms diviem gadiem bija rekordraža — piecas tonnas no hektāra, bet šogad izskatās, ka būs vēl labāka!» skaidroja saimnieks. Viņš atklāj, ka strādājot ievēro senču gudrības. Saimniekošanai lieti noder arī iegādātā tehnika. Pie stūres sēžas pats saimnieks, taču pēdējos gadus talkā labprāt nāk arī dēls.
«Sakoptākā privātmāja» — «Kliņģi»
Tajā kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem saimnieko Ivars un Māra Dansoni. Vīrs teic, ka savulaik, uzsākot saimniekošanu, tagadējā vietā bijuši vien vecie kūts mūri un dzeloņstiepļu žogs. Sākumā uzcelta pirts, bet laika gaitā arī dzīvojamā māja un citas saimniecības ēkas. Lai gūtu labāku priekšstatu par paveikto un tagadējo sētas apjomu un krāšņumu, saimnieks aicina uzkāpt nelielā piekalnītē. Izrādās, tur savulaik bijusi apbedījumu vieta, kuru kolhoza laikā slēpa laukakmeņu kaudze. Nu saimnieks uzkalnu apbēris ar zemi un iestādījis bērziņus.
«Sakoptākā iestāde» — Strazdes pagasta pārvalde
Tajā saimnieko pārvaldes vadītājs Egils Alsbergs. Pārvaldes ēkā — rekonstruētajā Strazdes muižā —, kādreizējā skolā, draudzīgi zem viena jumta sadzīvo pārvalde, brīvā laika pavadīšanas centrs, sociālais dienests, bāriņtiesa, komunālā saimniecība, zemes dienests, bibliotēka un pasts. Pirmo dienu muižas virtuvē saimniekoja arī divas aktīvas un ideju pārpilnas meitenes — Gita Dukāte un Marta Tjarve. Meitenes nodibinājušas savu uzņēmumu «Margitas kumosiņš». Konkursa komisijai bija iespēja baudīt viņu gatavotās gaļas pankūkas un spirdzinošos salātus. Nākotnē meitenes plāno rīkot izbraukuma banketus un gribētājiem piedāvāt mājās gatavotus produktus. Pavāres gatavas dot savu artavu arī pārvaldes rīkotajās aktivitātēs.
«Radošākais novadnieks» — Strazdes muižas rūķi
Jau piekto gadu Ingu Dombrovsku, Ivetu Cīruli, Silviju Niķi, Vitu Daugati un Laumu Vītolu teju katrs novadnieks atpazīst kā Strazdes muižas rūķi. Visaktīvāk rūķi darbojas Ziemassvētku laikā, kad Strazdes muižā viesojas ciemiņi no dažādām Latvijas vietām. Ālēšanās, piparkūku ēšana un citas jautras aktivitātes vilina gan lielus, gan mazus. Šogad rūķu saime muižas pagrabstāvā tika pie izremontētas istabas. Tajā komisiju sagaidīja pārsteigums — Ziemassvētku vecītis. Kas tad tas par vecīti, kurš nepasniedz dāvanas! Žūrijas komisija apmaiņā pret pantiņiem saņēma zemeņu stādus — saldākai dzīvei. Savukārt komisijas pārstāvji Normunds Tropiņš un Inga Priede ar parakstiem apliecināja, ka 22. decembrī ieradīsies uz Rūķu burziņu, protams, neaizmirstot arī pa kādai dāvanai pašiem «Radošākā novadnieka» nominācijas pretendentiem.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: