Talsu mūzikas skolas kora klase ar esošajiem un bijušajiem audzēkņiem svin dzimšanas dienu 09.01.2014

11. janvārī īpašā koncertā, kas vedīs cauri laika lokiem, un tiekoties ar absolventiem, 25 gadu jubileju atzīmēs Talsu mūzikas skolas kora klase. Uz sarunu par jau pieredzēto un vēl tikai gaidāmo «Talsu Vēstis» aicināja bijušo pedagoģi Benitu Paegli un esošos skolotājus Agritu Priednieci un Sandru Lielansi.
— Kāds ir koru klases pirmsākums?
B. Paegle: — Dažās mūzikas skolās Latvijā tolaik kora klases jau darbojās, bet mūsu skolā tādas vēl nebija. Tās nodibināšana ir saistīta ar pirmo kora klases absolventi Ingu Balto. Viņa, ļoti talantīga meitene ar ļoti labu balsi, gribēja pamest Talsu mūzikas skolu, bet es viņu pierunāju palikt, piedāvājot apmeklēt kora klasi. Tas bija veiksmīgs sākums, tādēļ nākamajā rudenī kora klasi gribēja apmeklēt vairāk nekā desmit bērnu, pilna grupa. Pirmos trīs gadus es biju pedagoģe, tad pievienojās Agrita (Priedniece — I. F.), jo šo darbu viens cilvēks nevar paveikt.
— Kas ir grūtākais, strādājot kora klasē?
B. Paegle: — Neviena no mums nav vokālā pedagoģe. Esam diriģentes ar zināmām vokālām iemaņām, tomēr kora klasē svarīga ir vokālā dziedāšana, pareizā elpošana un atbilstošo skaņu veidošana. Mums jābūt ļoti paškritiskām un attapīgām, pārliecinātām par darāmo. Kora klases svarīga mācību procesa sastāvdaļa ir arī partitūru spēlēšana. Tas nepieciešams diriģēšanai, tomēr tas ir citādi, nekā spēlēt tieši klavieres. Jau izglītoti pianisti ne īpaši vēlas tās spēlēt.
S. Lielanse: — Audzēkņiem ir daudz kolektīvo stundu — ansamblis, koris. Stundu skaits ir lielāks nekā citās klasēs.
B. Paegle: — Mazo klašu specialitāte ir solo dziedāšana, bet vecākajās klasēs — diriģēšana. Bērniem ir liela slodze, jo tāpat jāapmeklē koris, ansamblis.
— Par ko šo gadu laikā esat izjutušas lielāko gandarījumu?
B. Paegle: — Par to, ka bērni nāk pie mums un uzticas līdz pat šai dienai. Viņi patiešām grib iegūt profesionālo izglītību, neskatoties arī uz citām iespējām, kas pieejamas pilsētā. Pats lielākais gandarījums, protams, ja bērns pēc tam aiziet pa profesionālās mūzikas ceļu. Arī jubilejas koncertā apmeklētājiem parādīsim, cik labi audzēkņi šajos gados bijuši. Katrā ziņā bērni no mūzikas skolas iegūst daudz labu lietu — organizētību, sakārtotu dienas režīmu. Ja iesākumā tas ir nedaudz piespiesti, tad pēc tam tas viņu dzīvē paliek. Arī kora klases absolventi pie mums sūta savus bērnus. Tāpat prieku rada, ka bērni labi nodzied, piemēram, kādā konkursā vai koncertā. Tomēr konkursi nav pašmērķis, bērnam ir jāatstāj prieks, lai sasniegumi nenāktu tikai caur mokām.
S. Lielanse: — Ļoti būtiski, it īpaši kora klasē, ir apgūt uzstāšanās kultūru. Bērns prot sevi publiski parādīt uz skatuves, nebaidās no cilvēkiem, no mazotnes sevi pieradina, kā tas ir, — publiski dziedāt. Tas nav, kā spēlēt klavieres, kad uzsit pa taustiņu un tas skan. Jāskan ir balsij.
— Ko mūzika dod bērnam? Ir dzirdēts apgalvojums — ja ir attīstītas muzikālās iemaņas, tad nav problēmu ar matemātiku.
B. Paegle: — Jā, tas ir cieši saistīts!
A. Priedniece: — Man šķiet, ka tas ir dažādi. Nemaz tik lieli matemātiķi daudzi nav!
B. Paegle: — Tas vairāk parādās solfedžo stundās. Solfedžo uzskatu par mūzikas matemātiku.
S. Lielanse: — Tehniskās iemaņas, kad ar pirkstiem spēlē instrumentu, palīdz smadzeņu darbībai.
— 25 gadi — tas ir ilgs laiks jūsu darbā?
A. Priedniece: — Šķiet, ka ilgs. Ir izjūta, ka darbs sācies sen.
S. Lielanse: — Šajos gados kopumā dokumentēti 93 kora klases absolventi. Iestājušies, bet mācības nepabeiguši ir vairākas reizes vairāk audzēkņu. Kopumā tagad kora klasi apmeklē ap 40 bērnu, bet skolā ir 208 audzēkņu.
— Kādēļ bērni izvēlas kora klasi?
B. Paegle: — Dažiem sākumā šķita, ka tā būs vieglāka, ka nebūs jāsēž stundām ilgi pie instrumenta, būs tikai skaisti jānodzied. Tomēr tā nav, tas ir nopietns darbs. Kora klasē jāapgūst dziedāšanas māka, viss ar to saistītais. Ir ieteicamās dziesmas katrai klasei, tās kļūst aizvien sarežģītākas. Pamatu pamatā ir tautasdziesmas, bet arī tās nebūt nav tik viegli nodziedāt. Katru gadu šajās tautasdziesmās cenšamies meklēt gan vokālus, gan tehniskus, gan diapazona ziņā dažādus izaicinājumus, tādus, kas pilnveido bērnu. Svarīga ir dziedāšana ansamblī, spēja saklausīt otru, nevis tikai dziedāt skaļāk par citiem.
S. Lielanse: — Ir nedaudz vieglāk, jo nav tik intensīvs mājas darbs. Ir jāapgūst klavierspēle, bet mazākā mērā nekā pianistiem. Kora klases specifika nenoliedzami ir tieši dziedāšanas māka, lai arī klavierspēles iemaņas tiek apgūtas no pirmās klases.
B. Paegle: — Ir, kā Sandra teica — uzspied taustiņu, tas skan, bet balss trīc un intonācija svārstās. Reizēm, kad bērns dzied viens, notiek neparedzamas lietas, kas nemaz prātā nav ienākušas. Uzstāšanās ir grūtāka nekā nošu tekstu iemācīšanās.
Visu interviju lasiet 8. janvāra laikrakstā!
Man ir liels prieks dzirdēt, ka joprojām Talsu Mūzikas Skolā viss notiek un attīstās. Visu cieņu bijušajiem un esošajiem pedagogiem. Man ir tikai labi vārdi sakāmi.
Redakcijai jau par šo komentāru ir paziņotsArī es 1987.gadā sāku un 1994.g absolvēju Talsu Mūzikas skolas Klavieru klasi. Nepilnus 2 gadus turpināju mācības Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas Koledžā, mūzikas teorijas nodaļā.
Dzīve gan ieviesa savas korekcijas, nu jau 15.gadu saistot mani ar NBS Jūras Spēkiem. Tomēr, sakot Lielu Paldies tieši Benitai Paeglei (solfedžo) un arī Atim Freibergam (modernā taustiņinstrumentu spēle, kas bija cieši saistīta ar tolaik tik pazīstamo Jāņa Osīša vadīto "Talsu Sprīdīšu" dikselendu), par lielisko pedagoģisko darbu, mūzika joprojām ir mans lielākais hobijs- gan dziedot Liepājas KC jauktā kora "Lauma", gan vokālā ansambļa "Sonore" sastāvā, gan, protams, pašam mājās un dažādos pasākumos spēlējot "Korg" Pa sērijas taustiņinstrumentu. Nezinu kādas mācību programmas ir šobrīd, tomēr ierosinu esošajiem citu specialitāšu audzēkņiem ļaut papildus obligātajai pūšamo, sitamo, klavieru vai citu stīgu instrumentu apguvei, ļaut pamēģināt sevi arī vokālajā jomā. Man tas būtu noderējis :)
Nākamajā braucienā uz Talsiem noteikti izmantošu izdevību iegriezties Talsu Mūzikas Skolā, aplūkot kā bija toreiz un kā ir tagad.
Vēlot Talsu Mūzikas skolai veiksmi turpmākajā darbā- ar cieņu, bijušais audzēknis Jānis Vīksne.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: