Vācu valodas dienā iepazīstina ar zināšanu, prasmju un karjeras iespējām 08.04.2014

Ceturtdiena, 3. aprīlis, Talsu 2. vidusskolā pagāju vācu valodas zīmē. Skolā vācu valodas dienā atkal ciemojās Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecības, Gētes institūta un dažādu organizāciju pārstāvji, lai skolēniem stāstītu par vācu valodas zināšanu izmantošanas un karjeras iespējām.
Pie kafijas tases, iepazīstoties ar skolas vadību,
vēstniecības vadītāja vietnieks Hennings Simons vispirms teica paldies Talsu 2. vidusskolas vācu valodas skolotājām — Ērikai Graudiņai, Ivetai Rorbahai un Vandai Pudulei. «Caur vēstniecību mēs varam risināt gan tehniskos jautājumus, lai atrastu vieglāku pieeju vācu valodas apguvei, gan veicināt skolotāju tālākizglītības iespējas,» viņš norādīja. Talsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Pētersone pastāstīja par savu personisko saikni ar vācu valodu, paužot pārliecību, ka jebkuras svešvalodas apguve ir nenovērtējama bagātība katram. «Vācu valoda vieno ne tikai pašreizējo sadarbību — tā veidojusies pirms ilga laika, jo Talsu pusē strādāja un dzīvoja Kārlis Ferdinands Amenda, tuvs komponista Ludviga van Bēthovena draugs. Manuprāt, tā ir ļoti laba pārmantojamība gan ar kultūru, gan valodu, kuru šodien uzturam dzīvu — tas ir labs veids, kā labāk saprast un izprast citam citu,» uzskata S. Pētersone. Viņasprāt, bez kultūras un valodas tikpat svarīga lieta pasaulē ir miers, tāpēc augstu tiek novērtēts vācu tautas ieguldījums šī jautājuma veicināšanā.
Talsu novada izglītības pārvaldes vadītāja Ināra Veismane informēja, ka Talsu 2. vidusskolā marts un aprīlis aizvadīts vācu valodas zīmē — pirms neilga laika skolā notikusi Kurzemes reģiona vācu valodas olimpiāde. «Talsu 2. vidusskola nodrošina mūsu jauniešiem iespēju iegūt vācu valodas diplomu — manuprāt, tas ir ļoti liels ieguvums,» atklāja I. Veismane. Pagājušā gada nogalē viņa papildinājusi zināšanas par izaicinājumiem un iespējām starptautiskajā apmācības programmā skolotāju tālākizglītības centrā Ķelnē. Viņasprāt, valodas prasmju apguve šobrīd ir grūti izmērāma, taču ir darīts viss iespējamais, lai Talsu 2. vidusskola būtu kā bāzes skola vācu valodas apguvei. «Sakari un starptautiskā sadarbība skolēnu tālākapmācības programmā, skolēnu kultūras projektu apmaiņa ir liels ieguvums,» uzskata izglītības pārvaldes vadītāja.
Talsu 2. vidusskolas direktore Elga Vērdiņa teica ciemiņiem paldies par atbalstu un palīdzību vācu valodas mācīšanā, norādot, ka tas iespējams tāpēc, ka skolā strādā visbrīnišķīgākās vācu valodas skolotājas.
Vācu valodas dienu koordinatore,
Talsu 2. vidusskolas vācu valodas skolotāja Ērika Graudiņa pastāstīja, ka šo pasākumu skolā cenšas organizēt reizi divos gados. Nodarbībās, kas šajā reizē notika vienlaicīgi gan 5.—6. klašu skolēniem, gan 7.—9. klašu audzēkņiem, tika dots ieskats valodā gan ar dažādu spēļu palīdzību, gan viktorīnā iepazīta Vācija. «Iespējas, ja apgūta vācu valoda, ir ļoti dažādas — jaunieši var droši studēt gan dažādās Latvijas augstskolās, gan doties apmaiņas projektos ārpus Latvijas, apgūstot valodu Vācijā un studējot to zemās, kur runā vācu valodā. Un, protams, atgriezties darba tirgū Latvijā,» informē skolotāja, norādot, ka skolēnu apmaiņu projektos skolēni piedalās jau kopš 90. gadiem. «Lai arī tas nav liels skaitliski, no viena līdz četriem skolēniem brauc uz Vāciju, dzīvo ģimenēs un apmeklē skolu divas, trīs nedēļas, bet vācu skolēni ar līdzīgiem nosacījumiem ierodas pie mums,» skaidro Ē. Graudiņa. Aprīļa beigās, maija sākumā Talsos ciemosies vācu skolēnu grupa, lai piedalītos projekta otrajā daļā, savukārt Talsu 2. vidusskolas pārstāvji, desmit cilvēki, Vācijā ciemojās septembrī.
Skolotāja norāda, ka vācu valoda ar otru svešvalodu — angļu valodu — nesacenšas. «Latvijā angļu valoda jau nav atzīta kā pirmā svešvaloda — skolēna vecāki izvēlas, kuru no valodām kā pirmo bērns apgūs. Manuprāt, nekāda sacensība nav vajadzīga, taču ļoti vēlamies propagandēt vācu valodu, lai bērni to izvēlētos kā otro svešvalodu. Liels skolēnu pieplūdums mums ir 10. klasēs, kur vācu valoda mūsu skolā tiek piedāvāta kā trešā svešvaloda — grupas ir lielas,» skaidro skolotāja. Viņasprāt, skolēnu zināšanu līmenis ir pietiekami labs — sistemātiski mācoties, iespējams iegūt gan mazo — 1. pakāpes, gan lielo — 2. pakāpes vācu valodas diplomu. Programmā tiek iesaistītas arī citas Talsu novada skolas.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: