Vietā, kur rūpējas par Dundagas novada iedzīvotāju veselību 29.03.2014


Ja gadījies saslimt vai arī veicama kāda medicīniska procedūra, nereti Dundagas novada iedzīvotāju ceļš ved uz SIA «Dundagas veselības centrs». Šī iestāde arī kļuvusi par mājām vairākiem cienījama vecuma cilvēkiem, kam nepieciešama ārstu uzraudzība.
Nams, kurā atrodas SIA «Dundagas veselības centrs»,
piedzīvojis daudz. Reiz, kā senāk ierasts — līdzās baznīcai —, šajā vietā atradies krogs. Pirmo stāvu savulaik aizņēmis pasts; te bijis izvietots arī skolas internāts. Savukārt pēc 1998. gadā notikušā ugunsgrēka šurp pārvācās slimnīca, kas iepriekš atradās Jaundundagā. Jau ilgu laiku savu vietu te atraduši arī ģimenes ārsti.
SIA «Dundagas veselības centrs» izveidots 2010. gadā. Tas apdzīvo ēkas otro un trešo stāvu, bet pirmo dala ar ģimenes ārstu un zobārsta privātpraksēm.
Veselības centra piedāvājumā ietilpst rentgena kabineta pakalpojumi, ultrasonogrāfijas pārbaudes, fizikālā terapija, kur pieejama arī zemūdens masāža un kinezioloģiskā teipošana, veselības mājas aprūpe (ja cilvēkam ir diagnoze, kuras dēļ nav iespējas ierasties centrā, noteiktus pakalpojumus speciālisti sniedz dzīvesvietā). Šeit atrodas arī laboratorija, kas darbosies vēl līdz 1. jūnijam. Kā norāda veselības centra valdes priekšsēdētāja Agita Vagenmeistere: tai nav iespēju sacensties, piemēram, ar «E. Gulbja» laboratoriju, kur prasības esot daudz augstākas; pie tam ģimenes ārsti paši spēj veikt nelielas analīzes, bet reizi nedēļā tās izmeklēšanai sūta uz Talsiem.
Pakalpojumu klāstā ietilpst arī dienas stacionārs ar desmit gultasvietām. Jautāta, vai visas tiek aizpildītas, viņa atzīst: «Šogad ir grūti. Saistībā ar valūtas maiņu cilvēkiem iestājusies tāda kā barjera — liekas, ka izmaksas ir lielas. Ja pacienta iemaksa bija pieci lati, tagad ir 7,11 eiro. To nosaka valsts, ne mēs,» viņa stāsta un izsaka cerību, ka gada otrajā pusē, kad cenās vairs nevarēs salīdzināt abas valūtas, iespējams, cilvēku skaits pieaugs.
Centrā tiek sniegta arī ilgstošā sociālā aprūpe. Šeit mīt cilvēki, kuriem mediķu uzraudzība nepieciešama teju cauru diennakti. Kopā paredzētas 17 vietas, tomēr, tā kā pieprasījums ir samērā liels un gultu netrūkst, to mēdz būt vairāk. Šobrīd te uzturas 19 cilvēki. Lielākā daļa ir Dundagas novada iedzīvotāji, bet šai vietai priekšroku dod arī viens Talsu novada iemītnieks.
Noteiktā laikā centrā pieņem arī citi speciālisti. Reizi ceturksnī te ierodas ginekologs, brauc arī mamogrāfs. Cilvēku interese esot visnotaļ liela. Valdes priekšsēdētāja stāsta, ka speciālistus meklē gan centrs, gan tie mēdz pieteikties paši. Piemēram, šobrīd sarunas par sadarbību norit ar psihiatru.
Kopā centrā strādā 26 darbinieki. Iespējams, ar laiku radīsies nepieciešamība pēc medicīnas māsām, tomēr, kā atzīst A. Vagenmeistere: nešķiet, ka vietējie cilvēki izvēlētos šo profesiju. «Gribas jau, lai būtu Dundagas novada iedzīvotāji un nodokļi paliek Dundagā,» viņa min.
Stāstot par veselības centra finansējumu, viņa norāda, ka tas nāk no divām pusēm. Ambulatoro pakalpojumu daļā ir ietverti centra maksas pakalpojumi, kā arī aptuveni 25 līdz 30 procenti valsts finansējuma. Savukārt par ilgstošo aprūpi cilvēks maksā no savas pensijas 90 procentus, un tuvinieki piemaksā iztrūkstošo daļu (vajadzības gadījumā vientuļajiem pensionāriem iztrūkstošo sedz pašvaldība).
Centra ikdienā ietilpst
arī saimnieciski darbi, un iespēju robežās notiek dažādi uzlabojumi. A. Vagenmeistere labus vārdus velta centra iepriekšējam vadītājam Valdim Randem, kura darbības laikā šeit daudz paveikts. Ap 2008. gadu iekārtots nama trešais stāvs, kur līdz tam atradās bēniņi. Nu šeit ir vieta centra vadītājam, sociālajam aprūpētājam, ārstam un vairākām dienas stacionāra gultām. Pagājušajā desmitgadē siltināta arī nama fasāde un nomainīts jumts.
Pērn ar pašvaldības finansējumu ēkas malkas apkure nomainīta pret granulu katlu. Vadītāja apstiprina, ka uzlabojumi jūtami — gan izmaksas kļuvušas mazākas, gan iespējams pašiem regulēt siltuma padevi.
Maijā beigsies Kurzemes plānošanas reģiona administrācijas organizētais Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas «Mana sociālā atbildība» projekts. Ar tā palīdzību centra pirmo un otro stāvu savienos lifts. Īpaši tas noderēs cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tiem būs gan iespēja brīvāk pārvietoties, gan dažiem pat pēc ilgāka laika izkļūt svaigā gaisā. Kā stāsta valdes priekšsēdētāja, iepriekš izlīdzējušies, pievedot cilvēkus pie durvīm, kas veda uz ugunsdzēsības kāpnēm vai tamlīdzīgi. Tiesa, ar guļošajiem pacientiem to izdarīt nebija iespējams. Nu svaigu gaisu varēs baudīt ikviens.
Pirms laika ticis izremontēts ēkas otrā stāva spārns, kur atrodas dienas stacionārs. A. Vagenmeistere cer, ka ar projekta palīdzību izdosies nedaudz atjaunot ilgstošās aprūpes spārnu. Aktuāls ir darbs ar centra pielāgošanu universālajam dizainam — vides pieejamībai visiem cilvēkiem neatkarīgi no iespējamajām uztveres vai veselības problēmām. Šobrīd logos salīmēti aplīši, kas ļauj orientēties cilvēkiem ar redzes traucējumiem, zīmes salīmētas arī uz kāpnēm. «Nedomājiet, ka tos rimbuļus stiklos uz Lieldienām esam salikuši! Tas viss ir universālais dizains,» skaidro vadītāja.
Darba pie tā ieviešanas vēl daudz. Pielāgošanu gaida pirmā stāva tualete (katrā stāvā nepieciešamas vienas labierīcības, kur var nokļūt cilvēks ar kustību traucējumiem). Tai vajag platākas durvis, noteikta augstuma durvju rokturi, signāla pogu un citas lietas. Kā norāda priekšsēdētāja, darbu izmaksas nebūtu īpaši augstas, taču centram šādas naudas nav, tādēļ, visdrīzāk, līdzekļi tiks piesaistīti ar kāda projekta starpniecību.
Savu laiku remontam gaida arī nama pirmais stāvs.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: