Ziedi visiem, kas krituši, cīnoties par mūsu Latviju 15.11.2013


Lāčplēša dienā piemiņas brīdī pie leģionāru piemiņas akmens — līdzās Jaunajiem kapiem — pulcējās «Tēvzemes Daugavas vanagu» pārstāvji, kā arī viņu līdzgaitnieki un citi, kuri vēlējās pieminēt cīņās par Latviju kritušos.
«Tēvzemes Daugavas vanagu» Talsu nodaļas vadītājs Uldis Danbergs sniedza nelielu ieskatu mūsu karavīru cīņu gaitās Pirmajā pasaules karā, atzinīgi novērtēja viņu nopelnus neatkarīgas valsts izveidē, kā arī cīnoties pret «sarkano nezvēru» latviešu leģiona rindās, partizānu gaitās Otrajā pasaules karā un pēc tā. Viņš atgādināja, ka Talsu apriņķi par savu dzimto pusi saukuši 19 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, un, lai godinātu šo cilvēku piemiņu, pērn «Tēvzemes Daugavas vanagu» Talsu nodaļas biedri novada domei iesnieguši ierosinājumu par Latvijas brīvības cīnītāju Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vietas izveidi.
Priekšlikumu cīnītāju vārdus iekalt granīta plāksnēs, ko pēc tam varētu novietot ap pieminekli «Koklētājs», dome noraidījusi, bet ieteikusi piemiņas vietu izveidot pie Jaunajiem kapiem vai citā tai piemērotā vietā. Saņemtajā atbildē norādīts arī kultūras un reliģiju lietu komisijas lēmums ieteikt vērsties pie «Tēvzemes Daugavas vanagu» biedrības ar ierosinājumu izveidot vienotu piemiņas zīmi. To varētu izvietot visā Latvijā pie kapsētām, kur atdusas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri.
U. Danbergs piemiņas brīdī gan pauda neizpratni par šādu iznākumu. Viņš norādīja, ka daudzi ordeņa kavalieri bijuši Padomju Savienības organizēto deportāciju upuri un viņu atdusas vieta ne tikai neatrodas Latvijā, bet pat nav zināma. «Mums ir «Koklētājs», kurš daino par šo vīru varonību, bet viņus pašus mēs nezinām,» viņš uzsvēra. Pēc šiem vārdiem no sarīkojuma dalībnieku rindām izskanēja mudinājums ierosinājumu domei iesniegt atkārtoti.
Savās izjūtās dalījās vairāki piemiņas brīža dalībnieki. Arvīds Taubenbergs pieminēja tēvu un tēvabrāli, kuri cīnījās strēlnieku rindās, un brāli, kurš karoja latviešu leģionā, kā arī atminējās savas gaitas leģiona 15. divīzijā.
«Latviešu karavīrs vienmēr bijis labs karotājs — gan tas, kurš senos laikos aizstāvēja pilskalnu, gan tie, kuri svešu armiju rindās cīnījās par Latviju,» sacīja Jānis Gailītis. Viņš uzteica karavīru drosmi un atgādināja, ka Latvijas aizstāvju rindās bija ne tikai latvieši. «Nolieku ziedus visiem cīnītājiem neatkarīgi no zemes, kurā tie guļ, un tautības. Visiem, kas krituši, cīnoties par mūsu tautu, tās labklājību, par mūsu Latviju,» uzsvēra J. Gailītis.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: